Qeveria më në fund doli me qëndrim zyrtar për veton! “Ky është gabim strategjik, nuk heqim dorë nga gjuha dhe identiteti”

Këtë pasdite Qeveria u prononcua me kumtesë zyrtare pasi që u bë e qartë se as në dhjetor nuk do të ketë marrëveshje për mbajtjen e seancës së parë ndërqeveritare me BE dhe se këtë vit nuk ka marrëveshje për fillim të negociatave. Siç është e ditur, arsyeja është bllokada nga Bullgaria e cila vendosi veto për fillimin e negociatave për Maqedoninë. Në kumtesën e Qeverisë mes tjerash thuhet:

 “Maqedonia e Veriut asnjëherë nuk do të heq dorë nga e drejta e vetëvendosjes së qytetarëve maqedonas që është e garantuar me Deklaratën e OBK, Deklaratën universale për të drejtat e njeriut, Konventën evropiane për të drejtat e njeriu, Marrëveshjen e Lisbonës si bazë kushtetuese e BE dhe vlerat themelore të Kushtetutës së Maqedonisë së Veriut. Identiteti nacional maqedonas nuk ishte, nuk është dhe nuk mund të jetë lëndë negociatash. Populli dhe gjuha maqedonase janë shtyllat e identitetit maqedonas. Ata burojnë nga e kaluara, ndërsa në të njëjtën kohë janë shtylla e të ardhmes tonë evropiane. Për fat të keq, procesin e zgjerimit si qëllim strategjik të BE e ndërpreu Republika e Bullgarisë si anëtare e BE. Bëhet fjalë për gabim të rëndë dhe të papërgjegjshëm gjeostrategjik. Në mars, Këshilli i BE njëzëri dha dritë jeshile për fillimin e negociatave me RMV. Të gjithë vendet anëtare të BE u pajuan me këtë, duke përfshirë edhe Bullgarinë. Mosmiratimi i kornizës negocuese është në dëm të parimeve dhe vlerave fondamentale të BE. Qeveria e Maqedonisë së Veriut nuk do të lejojë ngecje në reformat e brendshme. Përkundrazi, do të përforcojmë ritmin dhe do të rrisim përparësitë në reformat demokratike që i kemi në rajon”, thonë nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut./TV21

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

33 thoughts on “Qeveria më në fund doli me qëndrim zyrtar për veton! “Ky është gabim strategjik, nuk heqim dorë nga gjuha dhe identiteti”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *