DW: Si përfundoi marihuana me vlerë deri më 10 milion euro nga fshati Josifovë në Haraçinë?

Fshati Haraçinë vetëm 10 kilometra larg kryeqytetit ka qenë në rrethim nga policia që nga mbrëmja e kaluar. Automjetet e policisë hynin0 dhe dilnin vazhdimisht nga fshati, duke kërkuar çdo cep të fshatit dhe zonës përreth. Hetimi po përhapet edhe në Mojancë, fshat në Haraçinë poashtu. Ne po kërkojmë për dy tonë marihuanë që në mënyrë misterioze u zhduk nga depot në Vallandovë dhe përfunduan në një mënyrë edhe më misterioze në Haraçinë, Shkup njoftojnë nga MPB.

Policia pretendon se disa nga drogat u gjetën, disa nga të dyshuarit për vjedhjen e drogës u ndaluan dhe provat u siguruan për gjashtë persona që morën pjesë në të. Më shumë detaje rreth ngjarjes nuk njoftohen. Hetimi i prokurorisë aktualisht kryhet në mënyrë të fshehtë.

“Ministria e Brendshme, në koordinim me Prokurorinë Publike, dje dhe sot ndërmori një sërë masash dhe aktivitetesh për të ndriçuar grabitjen e kryer ndërmjet 3 dhe 4 dhjetorit në zonën e Valandovos, gjatë së cilës u sekuestruan 2 tonë marihuanë. Kërkimet u kryen në Haraçinë, Mojancë dhe vende të tjera, gjatë të cilave u gjet një pjesë e drogës. “Disa nga të dyshuarit janë ndaluar, policia deri më tani ka siguruar prova për gjashtë të dyshuar, por hetimi po zgjerohet,” tha sonte zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Toni Angelovski.

Disa prej sendeve të kapura gjatë kontrolleve në Haraçinë këtë pasdite u morën me kamion nga fshati. Deri më tani, dihet se 200 kuti me dy tonë kanabis u vodhën me kamion nga një depo në fshatin Josifovo të Vallandovës. Vjedhja u krye në orën 3 të mëngjesit. Policia lokalizoi kamionin të Shtunën, por pa rimorkio. Ai u la në një parking në rrugën për në pikën kufitare të Bllacës. Hetimi më pas e çoi policinë në Araçinovë të Shkupit dhe prej andej në fshatin fqinj Mojanci.

Sipas raporteve të mediave, kompania nga e cila u vodh marihuana është Herb Industry, e cila ka licencë për të prodhuar marihuanë nga 2018. Vlerësohet se dy tonë marihuanë të vjedhur kushtojnë rreth 6 milion euro, dhe nëse do të prodhohej naftë, çmimi do të arrinte 10 milion euro. Marihuana ishte përgatitur për prodhimin e vajit të kanabisit për përdorim mjekësor. Por ende nuk ka përgjigje se si hajdutët arritën të hynin në depo, e cila supozohej të ishte siguruar dhe si arritën të largoheshin pa u vënë re në një kamion plot me drogë. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

101 thoughts on “DW: Si përfundoi marihuana me vlerë deri më 10 milion euro nga fshati Josifovë në Haraçinë?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *