Çerneva: Bullgaria është plotësisht e vetme në kontestin me Shkupin

Bullgaria është plotësisht e vetme në kontestin me Republikën e Maqedonisë së Veriut, pozicionet e saja janë të paqarta për vendet tjera anëtare të BE-së, gjë që e radhit në vendet problematike, siç është Polonia dhe Hungaria. Kështu vlerëson Vesella Çerneva, zëvendës drejtor i Këshillit evropian për marrëdhënie me jashtë dhe drejtor i zyrës në Sofje.

“Kontesti jonë me Republikën e Maqedonisë së Veriut ka dy aspekte, e para, ne i ulëm marrëdhëniet fqinjësore dhe dialogun në kontest historik, që vetvetiu është e papranueshme në procesin e negociatave, dhe e dyta, vetoja na vendosi në këndin e vendeve problematike të BE-së, siç është Polonia dhe Hungaria”, deklaroi Çerneva për Blumberg TV Bullgaria.

Sipas saj. Sofja nuk u kuptua nga partnerët në BE dhe mbet e vetme në kontestin me Shkupin. als/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Çerneva: Bullgaria është plotësisht e vetme në kontestin me Shkupin

  • 10/16/2021 at 00:56
    Permalink

    954852 945612Aw, this was a genuinely good post. In thought I would like to place in writing in this way moreover – taking time and actual effort to create a very great article but what / points I say I procrastinate alot and also no indicates apparently get something done. 588041

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *