Dje 28 viktima të reja me Covid në një ditë në Maqedoninë e Veriut. Midis të vdekurve një vajzë 22-vjeçare, banore e Shkupit.

28 viktima të reja me Covid në një ditë në Maqedoninë e Veriut. Midis të vdekurve në raportin ditor të Ministrisë së Shëndetësisë është një vajzë 22-vjeçare, banore e Shkupit.

Pacienti 22 vjeç, i cili ishte pozitiv, u transferua nga klinika gjinekologjike dhe obstetrike në GKG “8 Shtatori” më 26 nëntor në një gjendje shumë të rëndë, njofton Ministria e Shëndetësisë për Telma.

Ajo ishte në klinikën e gjinekologjisë për tre ditë për shkak të një shtatzënie të komplikuar.

Gjendja e saj shëndetësore ishte shumë e keqe dhe pacienti ishte në një aparat respirator gjatë gjithë kohës.

Trajtimi me një aparat respirator vazhdoi në GKG “8 Shtatori”, ku ajo u soll në gjendje kritike.

Gjatë trajtimit, u morën të gjitha masat e trajtimit intensiv në të dy institucionet, por fatkeqësisht, ajo vdiq në 9 dhjetor.

Betejën për jetën e humbën gjashtë persona nga Prilep, pesë nga Shkupi, tre nga të vdekurit janë nga Manastiri, dy viktima të reja u regjistruan në Strugë dhe Kratovo, dhe një vdiq në Kumanovë, Dibër, Veles, Kavadarci, Gostivar, Radovish, Krushevë, Kocani, Probishtipi dhe Kërçova.

929 njerëz janë infektuar rishtas, dmth 34 përqind e 2758 të testuar janë pozitivë për virusin. 417 nga të sapo infektuarit janë nga Shkupi, Prilep është i dyti në listë me 47 raste të reja, Tetova dhe Manastiri regjistruan 46, Kumanova 40, 39 janë nga Velesi, 37 nga Gostivari, 33 nga Ohri, 32 nga Strumica, 31 nga Struga, Janë 23 raste të reja në Kavadarci, Kocani dhe Kërçovë të regjistruara nga 22 secili, Stip 20.

Ekziston një numër i madh i njerëzve të shëruar. 1.068 pacientë të tjerë fituan betejën me virusin. Aktualisht, 21 mijë e 468 raste janë aktive.

Më poshtë është raporti i Ministrisë së Shëndetësisë:

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 2758 analiza, dhe 929 raste të reja të kovid-19 janë regjistruar në: Shkup-417, Kumanovë-40, Stip-20, Prilep-47, Tetovë-46, Strugë-31, Veles-39, Manastir-46, Ohër-33, Kavadarci-23, Gostivar-37, Gjevgjeli-11, Strumica-32, Kriva Pallanka-7, Radovish-2, Krushevo-1, Kocani-22, Probistip-1, Demir Hisar-2, Makedonski Brod-1, Pehchevo-1, Berovo-5, Valandovo-3, Vinica-4, Delçevo-10, Kratovo-1, Sveti Nikole-10, Kërçovë-22, Resnjë-5, Negotinë-10.

Sot, Instituti i Shëndetit Publik regjistron 1068 pacientë të rikuperuar nga: Shkup-255, Kumanovë-51, Dibër-3, Stip-40, Prilep-81, Tetovë-74, Strugë-23, Veles-64, Manastir-33, Ohër-31 , Kavadarci-40, Gostivar-67, Gjevgjeli-22, Strumica-68, Kriva Pallanka-11, Radovish-8, Kocani-27, Probistip-6, Demir Hisar-3, Makedonski Brod-7, Berovo-15, Valandovo- 6, Vinica-9, Delçevo-31, Kratovo-10, Sveti Nikole-19, Kërçovë-42, Resnjë-9 dhe Negotino-13.

28 persona vdiqën, pesë pacientë nga Shkupi (58, 75, 67, 78 dhe 22), një nga Kumanova (69), një nga Dibra (66), gjashtë pacientë nga Prilep (70, 77, 53, 56, 69 dhe 82g), dy nga Struga (59 dhe 69), një nga Velesi (66), tre nga Manastiri (76, 69 dhe 61), një nga Kavadarci (57), një nga Gostivari (83), një nga Radovish (80) , një nga Krushevo (64), një nga Kocani (65), një nga Probishtipi (78), dy pacientë nga Kratova (76 dhe 76) dhe një pacient nga Kërçova (80). Nga këta, dy vdiqën jashtë, pjesa tjetër vdiq në spital.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

262 thoughts on “Dje 28 viktima të reja me Covid në një ditë në Maqedoninë e Veriut. Midis të vdekurve një vajzë 22-vjeçare, banore e Shkupit.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *