Zaev: Kemi paguar avansin për vaksinën KOVID dhe kemi siguruar garancinë bankare për të konfirmuar se e gjithë shuma për blerjen e 833,000 vaksinave kundër KOVID-19 do të paguhet dhe 800,000 të tjera do të sigurohen nga BE

Sot u pagua paradhënia për vaksinën KOVID dhe në seancën e sotme të Qeverisë ne përcaktuam garancinë bankare për të konfirmuar se e gjithë shuma për blerjen e vaksinës kundër KOVID-19 do të paguhet”, tha Kryeministri Zaev në emisionin “Top Tema” në Telma TV.

“Sa i përket prokurimit të vaksinave, unë do të doja të ritheksoja së pari se 833,000 vaksina tashmë janë siguruar për një popullatë prej rreth 400,000 qytetarë për vaksina dhe rivaksinim nën mekanizmin Kovacs. Sipas këtij sistemi, ne do të marrim vaksinat në përputhje me planin e shpërndarjes të përcaktuar nga Kovacs, për të cilin së shpejti do të marrim informacione prej tyre. Vaksinat priten në muajt e parë të vitit 2021. Përveç këtij mekanizmi, ne kemi filluar negociatat, dmth kemi paraqitur kërkesa zyrtare për sigurimin e vaksinave përmes dy mekanizmave të tjerë. E para është në negociata të drejtpërdrejta dhe prokurime të drejtpërdrejta nga kompanitë që prodhojnë vaksinat. “Një kërkesë zyrtare për një ofertë dy kompanive, Pfizer dhe Astra Zeneka, është lëshuar dhe ne shpresojmë që së shpejti të kemi një ofertë zyrtare,” tha Kryeministri Zaev.

Ai vuri në dukje se një mekanizëm i tretë është siguruar përmes Bashkimit Evropian dhe veçanërisht nga Greqia për 800,000 vaksina shtesë përmes BE-së nga një total prej 200 milion vaksinash për vendet anëtare dhe 100 milion doza shtesë për vendet evropiane jashtë Bashkimit.

Kryeministri Zaev informoi se po përgatitet organizimi logjistik i të gjithë operacionit të vaksinimit kundër KOVID-19, për të cilin sot janë marrë disa vendime.

“Vaksinimi për qytetarët do të kryhet në objektet ekzistuese shëndetësore, pikat e vaksinimit dhe spitalet. “Procesi i planifikimit dhe përgatitjes së trajnimit të vaksinimit në përputhje me specifikat e vaksinave për Covid 19. do të fillojë javën e ardhshme. Të gjithë profesionistët shëndetësorë të cilët do të jenë të ngarkuar me aplikimin e vaksinës duhet të trajnohen me mbështetjen e OBSH-së”, tha Kryeministri Zaev në intervistë për TV Telma.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

7 thoughts on “Zaev: Kemi paguar avansin për vaksinën KOVID dhe kemi siguruar garancinë bankare për të konfirmuar se e gjithë shuma për blerjen e 833,000 vaksinave kundër KOVID-19 do të paguhet dhe 800,000 të tjera do të sigurohen nga BE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *