Covid-19, Shkup, në 24 orë, 37 pacientë të rinj u pranuan nëpër spitale, gjithsej 480 pacientë po shërohen

Në 24 orët e fundit, kishte gjithsej 15 pranime në klinikat e brendshme dhe tre pacientë u shtruan në spital në Klinikën e Nefrologjisë, tre në Qendrën Covid të Klinikës së Neurologjisë, dy pacientë në Institutin e TB, katër në Klinikën e Dermatovenereologjisë dhe një në Klinikën e Dermatovenereologjisë.

Kishte nëntë pranime të reja pacientësh në Qendrën Covid më 8 shtator. 13 pacientë janë pranuar dje në Klinikën e Sëmundjeve Infektive.

Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e kaluara, 56 pacientë të rikuperuar janë lëshuar në shtëpi.

Klinika e Dermatologjisë në Qendrën Covid aktualisht trajton 24 pacientë, Klinika për Neurologjinë 36 pacientë dhe Instituti për TB pranon gjithsej 45 pacientë me simptoma të koronavirusit, Qendra Covid e Klinikës për Nefrologji aktualisht strehon 19 pacientë, Klinika e sëmundjes së syve ka 17 pacientë dhe klinika e ENT ka 23 pacientë. Janë 25 pacientë në Klinikën për Gastroenterohepatologji.

CGH më 8 shtator ka gjithsej 109 pacientë, Klinika për Sëmundjet Infektive ka 151 pacientë, ndërsa Instituti për Sëmundjet e Mushkërive te Fëmijët Kozle ka 31 pacientë, 9 fëmijë dhe 22 të rritur.

-Një total prej 480 pacientësh të konfirmuar dhe të dyshuar për KOVID-19 po trajtohen në departamentet infektive të spitaleve në kryeqytet. Shumë prej tyre janë në mbështetje të oksigjenit. Përkundër numrit të madh të pranimeve dje, kishte rreth 40 vende të lira pune deri në orën 8 të mëngjesit të sotëm, dhe pritet që gjatë ditës pas ekzaminimeve të pacientëve të rikuperuar, vende të lira të punës do të lirohen në Klinikën e Sëmundjeve Infektive dhe CGH 8 shtator. Të gjitha departamentet e sëmundjeve infektive kanë furnizim me oksigjen dhe mund të kujdesen për pacientët që kanë nevojë për mbështetje të oksigjenit, sipas një deklarate nga Ministria e Shëndetësisë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

35 thoughts on “Covid-19, Shkup, në 24 orë, 37 pacientë të rinj u pranuan nëpër spitale, gjithsej 480 pacientë po shërohen

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *