Deri më 15 dhjetor të këtij viti, 117,122 qytetarë do të jenë në gjendje të përdorin kuponët e pushimeve në objektet e brendshme turistike

Deri më 15 dhjetor të këtij viti, 117,122 qytetarë do të jenë në gjendje të përdorin kuponët e pushimeve në objektet e brendshme turistike që morën nga shteti. Kuponët, me vlerë 6,000 denarë, u jepen personave me të ardhura deri në maksimum 15,000 denarë në muaj. Ata mund të zgjedhin se ku ta kalojnë verën ose dimrin përmes Platformës www.domasiedoma.gov.mk dhe www.pushimenevend.gov.mk, ku shpallen hotelet, apartamentet private, vendet e kampingut, vendpushimet, banjot, të mbuluara nga kjo masë qeveritare. Afati i fundit për të aplikuar për grante publike për agjencitë e udhëtimit, terrenet e lojërave, restorantet e dasmave, klubet e natës, udhëzuesit turistik, si dhe rimbursimet e taksave turistike si pjesë e grupit të katërt të masave të krizës, u zgjat me një javë. – Meqenëse gjatë javës së fundit, pasi u njoftuan thirrjet publike për masat e grantit, gjetëm se vërtetimet nga Zyra e të Ardhurave Publike ishin vonë, sot ne morëm një vendim për të zgjatur afatin e aplikimit me një javë në mënyrë që të gjithë aplikantët e kualifikuar të mund të aplikojnë. . Qëllimi i këtyre masave është që të përdoren nga ata për të cilët ato janë të destinuara. Kjo është arsyeja pse ne kemi planifikuar kaq shumë fonde, ne e dimë se sa licenca ka për restorante për dasma, sa para janë paguar për taksën turistike dhe sa udhëzues të besueshëm ka dhe mbi ato të dhëna ne kemi programuar fondet për këto masa. Ka para të mjaftueshme për të gjithë, tha Bekteshi javën e kaluar. Ai njoftoi se masa e kuponëve për turizmin e brendshëm do të vazhdojë vitin e ardhshëm, për të cilën fondet tashmë janë dhënë në Projektbuxhetin e Ministrisë së Ekonomisë. “Masa do të zgjatet, por mund të mos jetë në janar, mund të jetë në tremujorin e dytë, pra në prill. “Por buxheti i Ministrisë së Ekonomisë siguron fonde për këtë masë dhe për vitin e ardhshëm,” tha Bekteshi. Ai shtoi se vitin e ardhshëm Projektbuxheti i Ministrisë së Ekonomisë parashikon 250,000 euro për promovimin dixhital të ofertës turistike të vendit në mënyrë që të tërheqë përsëri turistë të huaj pas pandemisë. mia/
Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

202 thoughts on “Deri më 15 dhjetor të këtij viti, 117,122 qytetarë do të jenë në gjendje të përdorin kuponët e pushimeve në objektet e brendshme turistike

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *