Nuk ha ahengje dhe festa për natën e vitit të ri në Maqedoninë e Veriut

Në prag të festave të Vitit të Ri dhe Krishtlindjeve, një paketë e re e masave kufizuese është propozuar në Maqedoninë E Veriut Ambientet e hotelierisë për të punuar deri në orën 6 të pasdites dhe për të ndaluar grupimin në sheshe. Viti i Ri do të festohet në shtëpi dhe midis të dashurve. Kafenetë nuk do të funksionojnë dhe nuk do të ketë festime në sheshe. Kjo është parashikuar nga pakoja e re e masave kufizuese që propozohen në pritje të festave të Vitit të Ri dhe Krishtlindjeve në Maqedoninë Veriore. Për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, Komisioni për Sëmundjet Infektive, në një rekomandim për Qeverinë, kërkon që ambientet e hotelierisë të jenë të hapura deri në orën 6 të pasdites, si dhe të ndalojë grupimin në sheshe për Vitin e Ri. Një rekomandim për ndalimin e grupimit në apartamente për festat e ardhshme do t’i paraqitet Qeverisë, si dhe një rekomandim për hotelet të mbyllin restorantet e tyre pas orës 21:00. Ushqyesit, të cilët kanë pësuar humbje ekonomike nga mos funksionimi për shkak të pandemisë në muajt e fundit, janë të pakënaqur me masat e propozuara, duke qenë se Dhoma e Pavarur e Ushqimit kërkoi që Viti i Ri të punojë deri në orën 1 në përputhje me protokollet në objektet e hotelierisë. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

35 thoughts on “Nuk ha ahengje dhe festa për natën e vitit të ri në Maqedoninë e Veriut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *