Clinton: Suksesi im më i madh ishte bombardimi i Jugosllavisë dhe marrëveshja e Dejtonit

Bill Klinton kishte deklaruar se rezultati më i rëndësishëm i karrierës së tij politike si president i SHBA ishte bombardimi i Jugosllavisë dhe bisedimet e Dejtonit. Ai shpjegoi se rezultati më i madh është ajo që NATO ka arritur, në fushatën dhe negociatat e vështira në Dejton. Klinton i bëri vërejtjet në një konferencë që shënonte 25 vjetorin e nënshkrimit të Marrëveshjeve të Paqes të Dejtonit, të organizuar nga Këshilli Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë. Ai tha se ishte i lumtur që Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden e kuptoi rëndësinë e mbështetjes së SH.B.A.-së në Bosnjë dhe Herzegovinë dhe se ai do të vazhdonte rrugën e tij. Ai vlerësoi se në politikën aktuale për Bosnjë dhe Hercegovinën nuk ka vizion për të ardhmen, sepse, siç deklaroi Klinton, kthimi i nacionalizmit dhe korrupsionit ka qenë i pranishëm për dhjetë vitet e fundit. “Nuk ka as fleksibilitet dhe as vizion për qëllimin përfundimtar,” tha Klinton. Ai e quajti Marrëveshjen e Paqes të Dejtonit një triumf mbi multilateralizmin dhe partneritetin transatlantik, duke thënë se ajo çliroi qytetarët e Bosnjës dhe Hercegovinës nga tmerret e luftës. “Të gjithë e dimë se rruga për në Marrëveshjet e Dejtonit ishte tragjike. Më vjen keq që u desh kaq shumë kohë për të arritur tek ai. Më vjen keq gjithashtu që një gjenocid i tmerrshëm duhet të ndodhë në Srebrenica që anëtarët e NATO-s të marrin masa. Por kjo ndodhi. Dhe tani, 25 vjet më vonë, mund të them se jam mirënjohës për Paqen e Dejtonit, sepse, në mos asgjë tjetër, ajo çliroi qytetarët e Bosnjës dhe Hercegovinës nga lufta e tmerrit. “Makthi i duruar nga qytetarët e Bosnjës dhe Hercegovinës nuk do të kthehet më,” tha Klinton. Klinton shtoi se ata që kujdesen për Bosnjën dhe Hercegovinën dhe të ardhmen e saj duhet të angazhohen për të qenë partnerë aktivë, duke vënë në dukje se përparimi është i mundur nëse Shtetet e Bashkuara dhe Evropa përfshihen në procesin e mbështetjes së Bosnjë dhe Herzegovinës.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

421 thoughts on “Clinton: Suksesi im më i madh ishte bombardimi i Jugosllavisë dhe marrëveshja e Dejtonit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *