Kompromisi si kryefjalë. Ambasadorët e BE riafirmojnë pikat për Ballkanit Perëndimor duke gjetur kompromis për kërkesat bullgare

Kompromisi, siç raportohet nga MIA nga Brukseli, duke cituar burime diplomatike, konsiston në futjen e një reference për një keqinterpretim të historisë dhe emrit të gjatë të Maqedonisë së Veriut
Miratimi i këtyre përfundimeve mbi Ballkanin Perëndimor nuk është një hap në kornizën negociuese me Maqedoninë e Veriut.
Përfundimet mbi Ballkanin Perëndimor në lidhje me zgjerimin u konfirmuan këtë pasdite nga 27 ambasadorët e BE në Bruksel, pasi një kompromis u arrit më herët dhe Bullgaria hoqi bllokadën.

Kompromisi, siç raportohet nga MIA nga Brukseli, duke cituar burime diplomatike, konsiston në futjen e një reference për një keqinterpretim të historisë dhe emrit të gjatë të Maqedonisë së Veriut.

Dje, presidenca gjermane propozoi një tekst të ri që përfshin kërkesën e Bullgarisë.

Përfundimet mbi zgjerimin e BE-së u ngrinë për shkak të bllokimit të Bullgarisë të kornizës negociuese me Maqedoninë e Veriut, si një lloj presioni mbi Sofjen, por më në fund sot kërkesat e Bullgarisë në lidhje me “keqinterpretimin e historisë” dhe përdorimin e formës së gjatë të emrit të Maqedonia Veriore.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

83 thoughts on “Kompromisi si kryefjalë. Ambasadorët e BE riafirmojnë pikat për Ballkanit Perëndimor duke gjetur kompromis për kërkesat bullgare

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *