Ligji për shtetësinë, me nënshtetësi maqedonase parashihet deklaratë vetëm nga tre dëshmitarë?

Shtetësia maqedonase duhet t’u jepet personave që kanë jetuar në vend në periudhën para pavarësisë nëse kjo konfirmohet nga një deklaratë nga tre dëshmitarë. Kjo është pjesë e ndryshimeve të propozuara në Ligjin për Shtetësinë, të cilat Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa ia paraqitën Parlamentit.

Propozohet që qytetarët e republikave të tjera të ish-RSFJ-së, të cilët jetuan në Maqedoni deri më 8 shtator 1991, mund të marrin shtetësinë maqedonase me një deklaratë nga tre dëshmitarë, të cilët do të konfirmojnë që aplikanti jetonte në territorin maqedonas, ose me një të dhënë një deklaratë nga një dëshmitar i cili ishte ose është akoma banor i vendit ku personi jetonte. Sipas propozimit, njohja e njërës prej gjuhëve zyrtare do të jetë e nevojshme.

Blloku i opozitës shqiptare kërkon që ligji të miratohet në një procedurë të shkurtuar. Nëse votohet, ai do të lejojë ata që kanë humbur shtetësinë e tyre maqedonase pas shpërbërjes së RSFJ të marrin një dokument dhe të hyjnë në regjistrim në prill të vitit të ardhshëm.

Tani për tani, nuk ka asnjë qëndrim zyrtar nga partitë e tjera politike nëse ata do të mbështesin këto ndryshime ligjore, të cilat mund të ndikojnë drejtpërdrejt në rezultatet e regjistrimit të pranverës. Jozyrtarisht, LSDM në pushtet ka vërejtje të shumta mbi propozimin, dhe opozita VMRO-DPMNE ende po ndërton një pozicion mbi propozimin.

Përndryshe, që nga pavarësia e saj, Maqedonia ka kryer plotësisht vetëm dy regjistrime, i fundit në 2002. Ekziston një regjistrim i tretë, por i pasuksesshëm i vitit 2011, kur pas vetëm 10 ditësh regjistrimi u ndërpre pikërisht për shkak të ndryshimeve në interpretimin se kush mund të llogaritet, më saktësisht, regjistrimi i njerëzve që nuk kanë qenë në vend për më shumë se një vit ishte i diskutueshëm. sitelmk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

131 thoughts on “Ligji për shtetësinë, me nënshtetësi maqedonase parashihet deklaratë vetëm nga tre dëshmitarë?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *