Mamaja e Elon Musk për rritjen e fëmijëve të suksesshëm: ‘Unë nuk i trajtova si foshnje dhe nuk i qortoja’

Tosca, Elon, Maye and Kimbal Musk(Photo C/O: Maye Musk)

Nëna e Elon Musk për rritjen e fëmijëve të suksesshëm: ‘Unë nuk i trajtova si foshnje dhe nuk i qortoja’
Unë i dua fëmijët e mi dhe jam shumë krenar për gjithçka që kanë arritur

Fëmija im më i madh, Elon, po bën makina elektrike për të shpëtuar mjedisin dhe po lëshon raketa. Fëmija im i mesëm, Kimbal, filloi restorante nga tryeza në tryezë dhe po u mëson fëmijëve të ndërtojnë kopshte frutash dhe perimesh në shkolla të pamjaftueshme. Dhe Tosca, më e reja ime, po prodhon dhe drejton filma përmes kompanisë së saj të argëtimit.

Njerëzit shpesh më pyesin se si kam rritur fëmijë kaq të suksesshëm. Unë u them se e bëra duke i mësuar për punën e palodhur dhe duke i lënë të ndjekin interesat e tyre.

Vendosini fëmijët tuaj të punojnë në moshë të hershme

Unë u bëra një nënë e vetme e tre fëmijëve kur isha 31 vjeç. Unë kurrë nuk u ndjeva fajtor për punën me kohë të plotë, sepse nuk kisha zgjidhje. Kujdesi për fëmijët e mi ishte përparësia kryesore; Kam punuar shumë për të mbajtur një çati mbi kokat tona, ushqimin në stomak dhe rrobat themelore.

Unë fillova të punoj për babanë tim kur isha tetë vjeç. Ne jetonim në vendin fqinj të kiropraktikës së tij, ku edhe nëna ime e ndihmoi atë. Motra ime binjake Kaye dhe unë ishim paguar 5 cent në orë për ta ndihmuar atë që të dërgonte buletinin e tij mujor.
Mësojuni fëmijëve tuaj sjellje të mirë. Por le të vendosin se çfarë duan.

Babai im ia diktonte buletinit mamasë time, e cila e shkruajti atë me stenografi dhe më pas e shtypi. Pasi Kaye dhe unë bëmë kopjet e klisheve, uleshim në dyshemenë e dhomës së ndenjes, palosim buletinin në tre, e vulosnim në një zarf dhe i vinim vulën. Ne kemi bërë rreth 1,000 prej tyre çdo muaj.

Kur Kaye dhe unë ishim 12 vjeç, ne filluam të punojmë në klinikë si recepsionistë. Ne do të nënshkruanim me radhë pacientët, duke u dhënë atyre çaj, duke zhvilluar rrezet X dhe duke i mbajtur ata shoqëri derisa babai ynë ishte i gatshëm t’i shihte ata.

Prindërit e mi na trajtuan si të rritur, të cilëve mund t’u besohej dhe ndikimi i tyre është i dukshëm në mënyrën se si i rrita fëmijët e mi. Që në moshë të vogël, fëmijët e mi më ndihmuan në biznesin tim të të ushqyerit. Tosca hynte në zyrën time dhe shkruante letra për mjekët në një përpunues teksti. Elon ishte shumë i mirë për të ndihmuar për të shpjeguar funksionet e përpunuesit të fjalës për mua. Edhe Kimbal ishte gjithmonë i dobishëm.

Fëmijët e mi përfituan sepse më panë duke punuar shumë vetëm për të vendosur një çati mbi kokat tona, për të futur ushqim në stomak dhe për të blerë rroba të dorës së dytë.

Kur po jetonim në Bloemfontein, e vura Toskën të punonte në shkollën e modelimit dhe imazhit që po drejtoja. Imagjinoni një tetë vjeçar që u mëson studentëve se si të ecin, duke koreografuar shfaqjet e pistës dhe duke drejtuar klasa të mirësjelljes. Unë madje e bëra atë komo për të gjitha shfaqjet e mia.

Lërini fëmijët tuaj të vendosin se çfarë duan

Unë i rrita fëmijët e mi ashtu siç na rritën prindërit e mi kur ishim të rinj: të ishim të pavarur, të mirë, të ndershëm, të vëmendshëm dhe të sjellshëm. Unë u mësova atyre rëndësinë e të punuarit shumë dhe të bëjnë gjëra të mira. Unë nuk i trajtoja si foshnje dhe nuk i qortoja. Asnjëherë nuk u kam thënë se çfarë të studiojnë. Nuk ua kam kontrolluar detyrat e shtëpisë; kjo ishte përgjegjësia e tyre.

Ndërsa plakeshin, ata vazhduan të merrnin përgjegjësi për të ardhmen e tyre përmes vendimeve që morën. Tosca zgjodhi shkollën e saj të mesme. Ata të gjithë aplikuan në universitetet e tyre të zgjedhur dhe përfunduan aplikimet e tyre për bursë dhe hua studentore.

Fëmijët nuk kanë nevojë të mbrohen nga realiteti i përgjegjësisë. Fëmijët e mi përfituan sepse më panë duke punuar shumë vetëm për të vendosur një çati mbi kokat tona, për të futur ushqim në stomak dhe për të blerë rroba të dorës së dytë.

Kur shkuan në kolegj, ata jetuan në kushte mjaft të këqija: dyshek në dysheme, gjashtë shokë dhomë ose një shtëpi e rrënuar. Por ata ishin mirë me të. Nëse fëmijët tuaj nuk janë mësuar me luksin, ata mbijetojnë mirë. Ju nuk keni nevojë t’i prishni ato. Pasi të jeni i sigurt se fëmijët tuaj janë në situata të sigurta, lërini të kujdesen vetë.

Pra, shumë prindër stresohen lehtësisht për fëmijët e tyre. E kam parë shpesh në praktikën time të të ushqyerit. Një baba ose nënë do të stresohej sepse kishte kaq shumë formularë për të mbushur fëmijët e tyre në një shkollë ose universitet të mirë.

Keshilla ime? Lërini fëmijët tuaj të trajtojnë dokumentet e tyre për t’u futur në universitete ose punë. Ata duhet të jenë përgjegjës për të ardhmen e tyre. Ose nëse ata preferojnë të fillojnë një biznes dhe ju mendoni se është një ide e mirë, përkrahni ata. Mësojuni fëmijëve tuaj sjellje të mirë. Por le të vendosin se çfarë duan.

Maye Musk është një supermodele ndërkombëtare, dietologe-dietologe e regjistruar, folëse në të gjithë botën dhe autore e “Një grua bën një plan”. E paraqitur shpesh në botime të mëdha, ajo është shfaqur në kopertinën e Vanity Fair, Vogue, Cosmopolitan, Marie Claire, New York dhe Allure. Ndiqni atë në Twitter.

* Ky është një fragment i adaptuar nga “Një Grua Bën një Plan”, nga Maye Musk, botuar nga Viking, një gjurmë e Grupit Botues Penguin, një ndarje e Penguin Random House LLC. Të drejtat e autorit (c) 2019 nga Maye Musk Inc.

Përktheu dhe përshtati: Mkalb/CNBC

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

485 thoughts on “Mamaja e Elon Musk për rritjen e fëmijëve të suksesshëm: ‘Unë nuk i trajtova si foshnje dhe nuk i qortoja’

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *