U publikua lista e kompanive që morën para nga shteti por nuk paguanin rroga

Qeveria ka njoftuar një listë të ndërmarrjeve që morën një total prej 85,000 euro nga shteti për të paguar punëtorët për tetorin si pjesë e një pakete të katërt masash, por i mbajtën paratë.

Për një total prej 179 ndërmarrjesh, duke përfshirë sallone flokësh, dyqane rrobash dhe ndërmarrje ndërtimi, procedurat tashmë kanë filluar në Zyrën e të Ardhurave Publike. Së pari do të pasojë një paralajmërim, i ndjekur nga një mbledhje e detyruar dhe bllokimi i llogarisë.

Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi i bëri thirrje PRO-së që të ngrejë padi penale kundër të gjitha kompanive që keqpërdorën ndihmën shtetërore.

Dënimet për kompanitë që morën ndihmë financiare nga shteti, por nuk paguanin rroga për punonjësit variojnë nga 500 deri në 1.000 euro për një mikro kompani, nga 500 në 2.000 euro për një të vogël, nga 1.000 në 6.000 euro për një kompani të mesme dhe nga 1.000 në 10,000 euro për një të madh kompani të madhe.

Në fund të korrikut, PRO raportoi gjithashtu që 708 kompani, në prill dhe maj, morën rreth 385,000 euro nga shteti si ndihmë në pagimin e pagave, por nuk ua paguanin punonjësve të tyre./RadioMOF

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

208 thoughts on “U publikua lista e kompanive që morën para nga shteti por nuk paguanin rroga

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *