657 raste të reja të covid-19, 31 njerëz vdiqën, 920 u shëruan

C- [EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI]

Në 24 orët e fundit, 657 raste të reja të kovid-19 u regjistruan në vend nga një total prej 2,347 teste.

Rastet e reja sipas qyteteve janë në: Shkup-323, Kumanovë-23, Stip-8, Prilep-38, Tetovë-19, Strugë-15, Veles-22, Manastir-36, Ohër-28, Kavadarci-25, Gostivar-17 , Gjevgjeli-6, Strumica-13, Kriva Pallanka-6, Radovish-10, Kocani-12, Probistip-4, Makedonski Brod-4, Pehçevo -1, Berovë-7, Vallandovë-5, Vinica-2, Dellçevo-7 , Kratovo-1, Sveti Nikole-4, Kërçovë-5, Resnjë-5, Negotinë-11.

Sot, Instituti i Shëndetit Publik regjistroi 920 pacientë të shëruar nga: Shkup-349, Kumanovë-37, Dibër-8, Stip-29, Prilep-70, Tetovë-29, Strugë-60, Veles-37, Manastir-36, Ohër-28 , Kavadarci-36, Gostivar-45, Gjevgjeli-5, Strumica-18, Kriva Palanka-3, Radovish-9, Krushevo-1, Kocani-13, Probistip-4, Demir Hisar-1, Makedonski Brod-3, Pehçevë- 4, Berovo-9, Valandovo-2, Vinica-4, Delçevo-24, Kratovo-3, Sveti Nikole-10, Kërçovë-20, Resnjë-9 dhe Negotino-14.

31 persona vdiqën, nga të cilët dhjetë pacientë nga Shkupi (93, 79, 73, 76, 69, 40, 84, 70, 61 dhe 88), tre nga Kumanova (57, 74 dhe 81), një nga Dibra (81) ), pesë nga Prilep (55, 58, 78, 70 dhe 56), dy nga Tetova (59 dhe 81), një pacient nga Struga (75), një nga Ohri (47), një nga Kavadarci (51), tre nga Gostivari (60, 75 dhe 68), dy nga Strumica (72 dhe 83), një nga Krushevo (76) dhe një pacient nga Delçevo (65). Tre prej tyre vdiqën jashtë, të tjerët në spital.

Numri i përgjithshëm i njerëzve të diagnostikuar me koronavirus të ri në vend që nga fillimi i epidemisë është 76,251, numri i pacientëve të rikuperuar është 52,413, numri i vdekjeve është 2225 dhe numri i rasteve aktive është 21,613. Që nga dje, janë regjistruar tre teste kontrolli. analizat e përfunduara epidemiologjike të shpërndarjes sipas qyteteve janë si më poshtë:

• Shkup 32962, aktiv 11 527
• Kumanovë 4374, aktiv 600
• Dibër 575, aktiv 161
• Stip 3119, aktiv 393
• Prilep 3812, aktiv 847
• Tetovë 4503, aktiv 999
• Struga 1847, aktiv 419
• Veles 2530, aktiv 637
• Manastir 2766, aktiv 826
• Ohër 2136, aktiv 609
• Kavadarci 1803, aktiv 612
• Gostivar 3162, aktiv 739
• Gjevgjeli 995, aktiv 303 (69 persona nga PE Gjevgjeli janë banorë të Dojranit, 169 të Bogdancit dhe 12 janë shtetas të huaj)
• Strumica 2079, aktive 586
• Kriva Palanka 542, aktiv 123
• Radovish 553, aktiv 133
• Krushevë 151, aktiv 69
• Kochani 1477, aktiv 263
• Probistip 420, aktiv 64
• Demir Hisar 224, aktiv 44
• Makedonski Brod 206, aktiv 33
• Pehçevo 123, aktive 18
• Berovo 463, aktiv 95
• Valandovo 261, aktiv 57
• Vinica 421, aktiv 103
• Delçevo 636, aktiv 287 (177 persona nga PE Delçevo janë nga Makedonska Kamenica)
• Kratovo 177, aktiv 25
• Sveti Nikole 992, aktiv 172
• Kërçovë 1481, aktiv 335
• Resnjë 579, aktiv 167
• Negotino 882, aktiv 367 (141 persona nga NP Negotino janë banorë të Demir Kapisë)/ 360stepeni

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

21 thoughts on “657 raste të reja të covid-19, 31 njerëz vdiqën, 920 u shëruan

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *