Presidenti francez Emmanuel Macron rezulton pozitiv për koronavirus

Photograph: Ian Langsdon/EPA

Macron dhe disa udhëheqës të tjerë evropianë që së fundmi e takuan shkojnë në vet-izolim.

Emmanuel Macron është diagnostikuar me Covid-19 pas shfaqjes së simptomave, ka njoftuar Pallati Élysée, duke detyruar disa liderë të tjerë evropianë të cilët kohët e fundit ishin takuar me presidentin francez në vetë-izolim.

Në një deklaratë të shkurtër të Enjten, pallati tha se Macron ishte administruar me një provë PCR sapo të ishin shfaqur simptomat dhe do të “izolohej për shtatë ditë në përputhje me protokollin shëndetësor të zbatueshëm për të gjithë”.

Deklarata tha se presidenti, i cili është 42 vjeç, “do të vazhdojë të punojë dhe të kryejë aktivitetet e tij në distancë”, por nuk dha detaje të mëtejshme të gjendjes së tij. Duke folur në kushte anonimiteti, një burim i Élysée tha se Macron ishte “ndjerë mirë”.

Disa udhëheqës evropianë që janë takuar Macron këtë javë thanë pas njoftimit se do të hynin në karantinë.

Zyra e kryeministrit Portugez António Costa, i cili kishte një drekë pune në Élysée të hënën në prag të presidencës portugeze të BE, tha se ai kishte anuluar të gjitha takimet zyrtare dhe udhëtimet dhe po priste rezultatin e një prove.

Kryeministri spanjoll Pedro Sánchez, i cili së bashku me presidentin e këshillit Evropian, Charles Michel, drekuan me Macron në Elysée të hënën, pezulluan aktivitetet publike dhe do të ishin në karantinë deri në 24 dhjetor, tha zyra e tij.

Michel u testua negativisht të Martën por do të izolohej si një masë paraprake, tha një zëdhënës i këshillit në Bruksel. Një i ftuar i tretë, José Ángel Gurría, sekretari i përgjithshëm i Organizatës për Bashkëpunim Ekonomik dhe Zhvillim, do të bëjë të njëjtën gjë.

Disa politikanë francezë u prekën gjithashtu. Macron kryesoi mbledhjen javore të kabinetit të Mërkurën, megjithëse media franceze njoftoi se rregullat e rrepta të distancës fizike ishin respektuar dhe mendohej se kishte pak rrezik të infektimit.

Kryeministri, Jean Castex, doli negativ të Enjten por do të izolohej për shtatë ditë pasi kishte kaluar kohët e fundit në kontakt me Macron, tha zyra e tij. Ministri i Shëndetësisë Olivier Véran do të paraqesë planin e vaksinimit të qeverisë në dhomën e sipërme të parlamentit në vend të Castex.

Kryetari i parlamentit francez, Richard Ferrand, është gjithashtu vet-izolues, ashtu si gruaja e Macron Brigitte, e cila doli negative të martën dhe nuk po shfaq simptoma. Macron ka anuluar një udhëtim të planifikuar në Liban javën e ardhshme, ku ai do të vizitonte trupat franceze dhe zyrtarët libanezë.

Macron është i fundit nga disa liderë botërorë që rezulton pozitiv për virusin, përfshirë presidentin amerikan Donald Trump, i cili mori trajtim në spital në tetor, Jair Bolsonaro, presidenti i Brazilit, i cili kontraktoi Covid-19 në korrik dhe kryeministri britanik Boris Johnson, i cili u vendos në kujdes intensiv – megjithëse jo në një ventilator – në mars.

Kryeministri rus, Mikhail Mishustin, u detyrua të hiqte dorë në prill dhe t’i dorëzohej zëvendësit të tij, ndërsa negociatori kryesor i BE-së për Brexit, Michel Barnier, gjithashtu u diagnostikua në mars. Kancelares gjermane Angela Merkel iu desh të izolohej pasi mjeku i saj doli pozitiv në të njëjtin muaj.

Jérôme Marty, president i një sindikate kryesore të mjekëve francezë, i tha radios franceze se vendi ishte “me fat që kishte një president të ri”. Macron ishte “në një pozicion ku ai është i detyruar të takojë shumë njerëz”, tha Marty, “dhe sa më shumë njerëz që takoni, aq më shumë rrezikoni të ndoteni”.

Rreziku zero “nuk ekziston”, tha Marty. “Ne mund të marrim të gjitha masat e mundshme paraprake për të mbrojtur veten, por virusi ende mund të gjejë një mënyrë për të kaluar,” tha ai. “Ne e shohim atë në objektet tona të kujdesit shëndetësor, ne bëjmë gjithçka që mundemi për të mbrojtur pacientët dhe stafin – por gjithsesi, herë pas here, kalon nga një repart në tjetrin.”/TheGuardian

Përktheu dhe përshtati Mkalb

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

46 thoughts on “Presidenti francez Emmanuel Macron rezulton pozitiv për koronavirus

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *