Gates për gabimin e tij më të madh në karrierën e tij: “Nuk kushtoi 400 miliard dollarë por tani …”

 

C- REUTERS

 

“Ka vetëm hapësirë ​​për një sistem operativ që nuk është Apple, dhe Microsoft ka dështuar këtu,” tha biznesmeni amerikan.

Një nga kompanitë më të mëdha të teknologjisë, Microsoft, u themelua 45 vjet më parë, dhe në vitin 2020, krijoi 143 miliardë dollarë të ardhura.

Nuk është e lehtë të menaxhosh një gjigand të tillë, as të shmangësh gabimet që ndodhin në mënyrë të pashmangshme në çdo biznes.

Themeluesi i kompanisë, Bill Gates, kur u pyet nga Business Insider cili ishte gabimi më i madh që ai bëri në karrierën e tij, u përgjigj:

Gabimi im më i madh në Microsoft është se unë lejova Google të zhvillojë Android. Kjo vleu 400 miliardë dollarë – Gate ishte i sinqertë.

Ai shtoi se ishte e natyrshme që kompania e tij të fitonte në atë fushë, dhe siç thotë ai, Android është një platformë standarde jo-Apple. Miliarderi beson se aktualisht ka vend për vetëm një sistem operativ, jo Apple, prandaj Microsoft dështoi.

Telefonat e përmirësuar nga Microsoft Windows nuk arrijnë të dallohen në tregun e telefonave inteligjentë, dmth. Ata nuk përjetuan të njëjtin sukses si Android ose iPhone. Kjo është pjesërisht për shkak të problemeve me dyqanin e aplikacioneve.

Gates doli në pension nga bordi i Microsoft në mars të këtij viti, por vazhdoi të punonte si një “këshilltar teknologjie” i CEO aktual Saty Nadeli./vecermk

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

141 thoughts on “Gates për gabimin e tij më të madh në karrierën e tij: “Nuk kushtoi 400 miliard dollarë por tani …”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *