Bullgaria zyrtare: Asnjë qeveri nuk mund t’i dorëzojë 88,450 qytetarë Maqedonisë së Veriut që ka shtetësi bullgare

Ministria Bullgare e Punëve të Jashtme shpjegon për të përditshmen e Sofjes Trud se interesi i Bullgarisë nuk është në shtyrjen e procesit të pranimit të Republikës së Maqedonisë së Veriut në BE, por në zgjidhjen përfundimtare të çështjeve të hapura në marrëdhënie dhe vazhdimin me sukses të procesit të integrimit të të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor. “Ne nuk marrim ndonjë kënaqësi nga pozicioni që Shkupi na detyroi të merrnim, pas dekadave të sigurimit të Bullgarisë me të gjithë mbështetjen e mundshme për vëllezërit tanë në anën tjetër të kufirit,” thanë ata. Ata thonë se me qëndrimin e marrë nga Bullgaria brenda Këshillit të BE-së, vendi ka shtyrë miratimin e kornizës negociuese për Republikën e Maqedonisë Veriore në mënyrë që të përfshijë një kërkesë të qartë, detyruese dhe përcjellëse për Republikën e Maqedonisë Veriore për të zbatuar Marrëveshjen e Fqinjësisë me Bullgaria shton se “duke pasur parasysh mospërmbushjen aktuale të Marrëveshjes nga Republika e Maqedonisë Veriore, Bullgaria nuk do të jetë në gjendje të miratojë një kornizë negociuese pa këto garanci”. Do të ishte e paarsyeshme të presim që pozicioni Bullgar të ndryshojë. Ky pozicion i nënshtrohet konsensusit mbartartiak dhe 84% të mbështetjes publike. Mos të harrojmë se sa qytetarë bullgarë janë trashëgimtarë të refugjatëve nga Maqedonia e Vardarit. Sipas Ministrisë së Drejtësisë, 88,450 shtetas të Republikës së Maqedonisë Veriore gjithashtu kanë shtetësi Bullgare. “Asnjë qeveri Bullgare nuk mund t’i dorëzojë këta njerëz.” Tv21/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *