Masa të reja kundër përhapjes së koronavirusit gjatë festave të Vitit të Ri dhe Krishtlindjeve në Mal të Zi

Masa të reja kundër përhapjes së koronavirusit gjatë festave të Vitit të Ri dhe Krishtlindjeve do të shpallen në Malin e Zi sot ose nesër.

Drejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Igor Galic, si mysafir në Vijesti TV, tha se kurba epidemiologjike tregon një prirje të lehtë në rënie, por paralajmëroi se intensiteti i aktivitetit të virusit është shumë i lartë. Duke vlerësuar se situata është akoma serioze, ai u bëri thirrje qytetarëve të kuptojnë.

“Çdo lloj tubimi në hapësirë ​​të hapur dhe të mbyllur mbart një rrezik të madh epidemiologjik. “Ne nuk kemi asnjë mekanizëm për të parandaluar grumbullimet në shtëpi, përveç për t’u bërë thirrje qytetarëve, sepse ky lloj tubimi mbart një rrezik të madh epidemiologjik,” tha ai, duke shtuar se midis 25 dhe 30 përqind janë pozitivë në lidhje me numrin e testuar.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

6 thoughts on “Masa të reja kundër përhapjes së koronavirusit gjatë festave të Vitit të Ri dhe Krishtlindjeve në Mal të Zi

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *