Fillimi i fundit të monopolit të Zuckerberg: Facebook do të detyrohet të shesë Instagram dhe WhatsApp?

Komisioni Federal i Tregtisë i SHBA pretendon se kompania e Mark Zuckerberg ka shkelur ligjin për mbrojtjen e konkurrencës për vite me rradhë. Pasoja, nëse Facebook humbet mosmarrëveshjen, mund të jetë një nga ndarjet më të mëdha në “teknologjinë e madhe” moderne.

Facebook mund ta gjente veten në telashe serioze. Komisioni Federal i Tregtisë i SHBA-së sapo ka ngritur një proces gjyqësor duke akuzuar firmën e Zuckerberg për shkelje të ligjeve të konkurrencës. Nëse gjyqi shkon në favor të Komisionit Federal, ai mund të ndajë portofolin e plotfuqishëm të aplikacioneve të Facebook, transmeton Telegrafi.

Komisioni Federal i Tregtisë i SHBA pretendon se kompania e Mark Zuckerberg ka shkelur ligjin për mbrojtjen e konkurrencës për vite me rradhë. Pasoja, nëse Facebook humbet mosmarrëveshjen, mund të jetë një nga ndarjet më të mëdha në “teknologjinë e madhe” moderne.

Facebook mund ta gjente veten në telashe serioze. Komisioni Federal i Tregtisë i SHBA-së sapo ka ngritur një proces gjyqësor duke akuzuar firmën e Zuckerberg për shkelje të ligjeve të konkurrencës. Nëse gjyqi shkon në favor të Komisionit Federal, ai mund të ndajë portofolin e plotfuqishëm të aplikacioneve të Facebook, transmeton Telegrafi.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

338 thoughts on “Fillimi i fundit të monopolit të Zuckerberg: Facebook do të detyrohet të shesë Instagram dhe WhatsApp?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *