Karakaçanov: Identiteti maqedonas nuk ka ekzistuar para vitit 1944, çdo njeri normal e di këtë

Zëvendës Kryeministri dhe Ministri Bullgar i Mbrojtjes Krasimir Karakachanov përsëri u shfaq në mediat lokale me një ton të mprehtë dhe agresiv në lidhje me mosmarrëveshjen me Maqedoninë.

“Ju nuk mund të kafshoni dorën që ju mbështet dhe që ju shtrihet me një vullnet të mirë vëllazëror, në një kuptim të drejtpërdrejtë. Vëllazërisht, sepse ne jemi një popull dhe flasim të njëjtën gjuhë. “Çfarëdo që ata të më thonë dhe të shpjegojnë në lidhje me identitetin, i cili ishte shumë i lashtë, çdo person normal që ka lexuar më shumë se pesë faqe të historisë në lidhje me Maqedoninë e di se një identitet i tillë, maqedonas, i ndarë nga bullgarishtja, nuk ekzistonte para vitit 1944.” Karakaçanov i tha medias bullgare.

Sipas tij, problemi është se nuk kishte media bullgare në Maqedoni.

“Nuk ka media bullgare në Maqedoni. Ka serbisht, ka të gjitha llojet, por nuk ka asnjë bullgar. Shkupi vazhdon të pretendojë se ata ishin një shoqëri normale, demokratike dhe pluraliste. “Në 30 vjet që kur Maqedonia ka qenë një shtet i pavarur, asnjë media e vetme Bullgare nuk ka vendosur të marrë një licencë dhe të zgjerohet,” shtoi nënkryeministri Bullgar.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *