OBSH nuk ka ende prova se mutacioni i ri i koronavirusit është më i rrezikshëm!

Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk ka gjetur ende prova se lloji i ri Covid-19 do të çojë në rritjen e vdekshmërisë, tha një nga drejtorët e organizatës, Sylvie Brian, për stacionin televiziv francez BFM.

“Viruset po ndryshojnë dhe ajo që ka ndodhur tani nuk është për t’u habitur. Në mënyrë që të përcaktohet nëse mutacioni do të ketë ndikim në shëndetin e njeriut, ne do të duhet të bëjmë kërkime shtesë në laborator. “Për momentin, ne nuk shohim një ndryshim në shkallën e vdekshmërisë,” tha Brian.

Ajo shtoi se kërkohej hulumtim nëse lloji i ri i virusit do të ndikonte në efektivitetin e vaksinës Covid-19.

“Tani për tani, duket se lloji i ri i Covid-19 vështirë se do të ndikojë në efektivitetin e vaksinës. “Unë besoj se masat e marra nga Mbretëria e Bashkuar do të ndihmojnë në parandalimin e përhapjes së llojit të ri të virusit deri në vaksinimin masiv të qytetarëve”, tha Brian.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

706 thoughts on “OBSH nuk ka ende prova se mutacioni i ri i koronavirusit është më i rrezikshëm!