Varianti i ri i COVID/ Ndalojnë fluturimet me Britaninë Irlanda, Italia, Holanda, Belgjika, Gjermania, Franca e Austria!

Një varianti i ri i COVID-19, i zbuluar pak ditë më parë në Britaninë e Madhe ka sjellë që shumë shtete të marrin masa e të ndalojnë fluturime.

Sipas BBC, ditën e sotme Irlanda, Italia, Holanda, Belgjika, Gjermania dhe Austria kanë marrë menjëherë masa, duke ndaluar të gjitha fluturimet me Britaninë e Madhe, teksa të njëjtin vendim po e diskuton edhe Franca. Masat ndryshojnë dhe fillimisht janë përgjithësisht afatshkurtra.

Një takim i BE do të mbahet të hënën në mëngjes për të diskutuar mbi cështjen. Varianti i ri është përhapur shpejt në Londër dhe Angli Jug-Lindore.

Kryeministri Boris Johnson prezantoi të shtunën një nivel të ri të niveleve të katërta të kufizimeve për ato zona, duke hequr një zbutje të planifikuar të rregullave gjatë periudhës së Krishtlindjes për miliona njerëz.

Zyrtarët e lartë të shëndetësisë thanë se nuk kishte prova që varianti i ri ishte më vdekjeprurës, ose do të reagonte ndryshe ndaj vaksinave, por po provonte të ishte deri në 70% më i transmetueshëm.

Cilat vende kanë vepruar dhe si?

Brenda disa orësh nga njoftimi i Mbretërisë së Bashkuar dje Holanda tha se do të ndalonte të gjitha fluturimet e pasagjerëve nga MB nga 06:00 (05:00 GMT) të Dielën deri në 1 Janar.

Në pritje të “qartësisë më të madhe” mbi situatën në Mbretërinë e Bashkuar, qeveria holandeze tha se më tej “rreziku i llojit të ri të virusit që futet në Holandë duhet të minimizohet sa më shumë që të jetë e mundur”. Vendi të dielën njoftoi një rritje ditore prej më shumë se 13,000 raste një rekord i ri, pavarësisht masave të ashpra të bllokimit që po zbatohen që me 14 Dhjetor.

Belgjika po pezullon fluturimet dhe mbërritjet e trenave nga Britania nga mesnata e së dielës.

Kryeministri Alexander De Croo i tha kanalit televiziv belg VRT se ndalimi do të ishte në fuqi për të paktën 24 orë si një masë paraprake, duke shtuar “ne do të shohim më vonë nëse kemi nevojë për masa shtesë”.

Ministri i Jashtëm i Italisë Luigi Di Maio tha në faqen e tij në Facebook se qeveria ishte gati të nënshkruante një masë për të pezulluar fluturimet nga Britania. Rasti i parë i variantit të Mbretërisë së Bashkuar është zbuluar gjithashtu në Itali, njoftoi të dielën ministria italiane e shëndetësisë. Pacienti është në izolim në Romë.

Në Irlandë, qeveria njoftoi se fluturimet që mbërrinin nga Britania do të ndaloheshin për 48 orë të paktën nga mesnata dhe në interes të shëndetit publik, njerëzit në Britani, pavarësisht nga kombësia, nuk duhet të udhëtojnë në Irlandë, me ajër ose det “. Kalimet e trageteve për mallra do të vazhdonin.

Në Gjermani, një urdhër nga ministria e transportit tha se aeroplanët nga MB nuk do të lejohen të ulen pas mesnatës së të dielës, megjithëse ngarkesa do të ishte një përjashtim. Ministri i Shëndetësisë Jens Spahn tha se varianti i Britanisë nuk ishte zbuluar ende në Gjermani.

Franca ka pezulluar të gjitha linjat e udhëtimit me Mbretërinë e Bashkuar për 48 orë nga mesnata.

Austria po planifikon gjithashtu një ndalim të fluturimeve nga Britania e Madhe, me detaje që po punohen aktualisht, njoftoi media lokale.

Bullgaria ka pezulluar fluturimet nga Britania e Madhe që nga mesnata por, ndryshe nga masat afatshkurtra në shumë kombe të tjera, ndalimi i saj zgjat deri më 31 janar.

Një takim i Këshillit Evropian do të mbahet në orën 10:00 të hënën në bashkërendimin e veprimeve të BE.

Cili është varianti i ri i COVID?

Në Mbretërinë e Bashkuar, ajo u identifikua për herë të parë në mes të tetorit nga një mostër e marrë në shtator. Sekretari i Shëndetësisë Matt Hancock  sot tha se lloji i ri ishte jashtë kontrollit dhe se kishin për ta marrë atë nën kontroll. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se i njëjti mutacion është zbuluar edhe në Hollandë, Danimarkë dhe Australi.

Dr Catherine Smallëood, nga OBSH Evropa, tha që numrat në ato vende ishin të vogla, nëntë në Danimarkë dhe një nga secili në dy kombet e tjera. Por ajo tha se vendet e tjera kishin njoftuar OBSH-në për variante të tjera “që gjithashtu përmbajnë disa nga ndryshimet gjenetike që shihen në variantin e Mbretërisë së Bashkuar”. Varianti i ri në Mbretërinë e Bashkuar është treguar se përhapet më shpejt se virusi origjinal – deri në 70% më shumë i transmetueshëm bazuar në figurat e modelimit- por detajet shkencore mbi ndryshimet gjenetike dhe mënyrën se si ato mund të ndikojnë në sjelljen e Covid-19, mbeten të paqarta.

Megjithëse nuk ka asnjë indikacion, varianti do të jetë më rezistent ndaj vaksinave të zhvilluara tashmë, mutacioni përfshin proteinë spike të virusit. Kjo është pjesa që e ndihmon atë të infektojë qelizat  dhe gjithashtu pjesa që vaksinat janë krijuar për ta synuar. Pra, megjithëse ekspertët shkencorë kanë paralajmëruar një përgjigje alarmante, ata gjithashtu thonë se është thelbësore të gjurmohet varianti dhe të përpiqen të qëndrojnë përpara virusit. tch/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Varianti i ri i COVID/ Ndalojnë fluturimet me Britaninë Irlanda, Italia, Holanda, Belgjika, Gjermania, Franca e Austria!

 • 11/12/2021 at 15:19
  Permalink

  459191 295967for but an additional great informative post, Im a loyal reader to this weblog and I cant stress enough how much valuable data Ive learned from reading your content material. I truly appreciate all of the hard work you put into this excellent blog. 827800

  Reply
 • 11/05/2021 at 02:26
  Permalink

  332674 578300Thank you for your style connected with motive though this information is certain spot a new damper within the sale with tinfoil hats. 703750

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *