Zaev: Kemi qenë maqedonas edhe para vitit 1944 dhe mbetemi maqedonas edhe sot

Ne nuk u zgjuam më 1944 me mendimin se jemi maqedonas, tha Kryeministri Zoran Zaev kur u pyet në lidhje me komentin e Zëvendës Kryeministrit dhe Ministrit Bullgar të Mbrojtjes, Krassimir Karakachanov, i cili tha se para vitit 1944 kombi maqedonas nuk ekzistonte.

“Më 31 dhjetor 1943, qytetarët maqedonas nuk shkuan në shtrat si bullgarë dhe u zgjuan më 1 janar 1944 si maqedonas. Ata janë maqedonas nëpër shekuj. Ata ndihen si maqedonas dhe ndjehen si maqedonas. “Kjo është përgjigjja jonë e drejtpërdrejtë,” tha Kryeministri Zaev.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

1 090 thoughts on “Zaev: Kemi qenë maqedonas edhe para vitit 1944 dhe mbetemi maqedonas edhe sot