Zaev njoftoi 10 prioritete për vitin e ardhshëm – në radhë të parë pastrimi i gjyqësorit

Pavarësisht nga fakti që BE ka dërguar një sinjal të keq për zgjerimin, ne të gjithë, si shtet, si qeveri dhe si popull, mbetemi të përkushtuar në të njëjtën udhë strategjike. Nuk ka devijim nga aspiratat për të arritur qëllimet strategjike që janë vendosur unanimisht dhe që gjithmonë kanë gëzuar mbështetje të gjerë: arritjen dhe mbajtjen e marrëdhënieve të mira fqinjësore, pjesëmarrjen aktive në aleancë si një anëtare e NATO-s dhe angazhimin e palëkundur për anëtarësimin në BE. Në shtëpi, ne nuk do të lejojmë që BE të mos miratojë kornizën e negociatave për të shkaktuar një ngërç në reformat e brendshme. Përkundrazi, me edhe më shumë besim, angazhim dhe unitet, ne do t’i përkushtohemi ndërtimit të standardeve evropiane në shtëpi “, tha Kryeministri Zoan Zaev në një konferencë për shtyp ku prezantoi projektet dhe programet e qeverisë” Aksioni 21 – për standardet evropiane në shtëpi! ” për vitin 2021.

“Veprimi 21” përfshin 10 përparësi, dhe numri 1 në listë është – pastrimi i gjyqësorit. “Ne jemi në fazën e fundit të reformave të thella dhe thelbësore në gjyqësor përmes spastrimit efikas dhe objektiv të gjyqësorit dhe prokurorisë.” Mbërritëm këtu pas një beteje të vështirë me kundërshtarët e drejtësisë. Për disa prej tyre, për Mickoskin, për shembull, në disa raste kemi dëgjuar publikisht se ata janë të vetmit në mbrojtje të krimit – ne e dinim se, kjo është arsyeja pse ata ishin kundër Ligjit për Prokurorinë Publike, të cilin si shumicë qeverisëse e kaluam në Parlament.
Si rezultat i këtij ligji, rastet e korrupsionit të lartë janë të gjalla dhe ata marrin dhe do të marrin vendime gjyqësore. Zyrtarë të lartë, ministra, tashmë janë duke vuajtur dënimet me burg për krime të rënda. Vitin e kaluar, Këshilli Gjyqësor filloi rreth 80 çështje dhe shkarkoi tetë gjyqtarë. Proceset kanë filluar, nuk ka kthim prapa. Modeli i pastrimit ose filtrimit është në fazën e fundit. Wasshtë punuar kryesisht nga përfaqësuesit e Këshillit Gjyqësor, Këshillit të Prokurorëve Publikë, me mbështetjen e publikut akademik, dhe ata do të jenë ata që do të miratojnë modelin që ata krijojnë dhe zbatojnë.

Dosjet e tëra do të shqyrtohen. Secili gjyqtar do të vlerësohet. Do të ketë një listë të kritereve që do të rishikohen për të gjithë gjyqtarët: Si e zhvilluan procedurën, si paraqitën provat, si u dëgjuan dëshmitarët dhe veçanërisht në lidhje me disa procedime në çështjet që u sollën në vjetërsim me vonesë. Të gjitha këto çështje do të kalohen nga Këshilli Gjyqësor ose Këshilli i Prokurorëve Publikë dhe e gjithë kjo në një afat të caktuar kohor dhe transparencë. Ne do të fillojmë ndryshime ligjore bazuar në të cilat Prokuroria Publike do të duhet të informojë rregullisht dhe vazhdimisht publikun për punën e saj dhe progresin në rastet që ndiqen nga qytetarët dhe për të cilat ekziston një interes i veçantë publik. Këtu po mendoj kryesisht për rastet e krimit të organizuar dhe korrupsionit, si dhe për raste të tjera me interes publik ”, thotë Zaev.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Zaev njoftoi 10 prioritete për vitin e ardhshëm – në radhë të parë pastrimi i gjyqësorit

 • 11/09/2021 at 14:50
  Permalink

  Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this
  post i thought i could also make comment due to this sensible
  post.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *