Një pjesë të vaksinave Covid-19 do të mirren nga Bullgaria njofton MSH

Ministria e Shëndetësisë informon se Ministri Venko Filipçe, me ftesë të Kryeministrit të Bullgarisë Bojko Borisov dhe Ministrit të Shëndetësisë Kostadin Angelov do të marrin pjesë sot në një seancë të Qeverisë së Republikës së Bullgarisë. Seanca në Sofje pritet të diskutojë Republikën e Maqedonisë Veriore për të marrë një pjesë të dërgesave të duhura të vaksinave që do të arrijnë në Republikën e Bullgarisë.

Mbështetja nga vendet anëtare të BE është mekanizmi i dytë përmes të cilit vendi ynë do të sigurojë vaksina kundër Covid 19. Deri më tani, Polonia dhe Greqia i kanë ofruar ndihmë të tillë vendit tonë. Përveç blerjes së një sasie të caktuar të vaksinave nga këto shtete anëtare të BE-së, vendi ynë ka siguruar vaksina kundër Covid 19 dhe përmes mekanizmit Kovacs. Bisedimet janë duke u zhvilluar me prodhuesit për një blerje të mundshme të drejtpërdrejtë prej tyre.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

119 thoughts on “Një pjesë të vaksinave Covid-19 do të mirren nga Bullgaria njofton MSH

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *