Paralajmërojnë ekspertët: Lloji i ri i koronavirusit B.1.1.7 mund të përhapet 70 për qind më shpejt

Përhapja e koronavirusit të ri në Mbretërinë e Bashkuar ka shkaktuar panik në publik ditët e fundit, por gjithashtu ka rritur alarmin tek ekspertët dhe politikanët.

Masat më të ashpra epidemiologjike të shkallës së katërt janë nisur në Angli, Skoci dhe Uells dhe një numër vendesh të BE-së, si dhe Kanada, Kili dhe Argjentina, kanë ndaluar fluturimet nga MB të Dielën. U mbajt një takim urgjent telefonik i drejtuesve të BE-së për përhapjen e specieve të reja, dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë u informua gjithashtu.

Deri më tani nuk ka prova të mjaftueshme që ky është një virus më i rrezikshëm ose se vaksinat e zhvilluara tashmë nuk do të mbrojnë kundër tij. Por ka tre çështje kryesore me të cilat përballen ekspertët dhe politikanët:

A përhapet specia e re me të vërtetë shumë më shpejt sesa ajo ekzistuese, a është e mundur të shkaktohet një sëmundje më serioze dhe sa e rrezikshme është të shndërrohet dhe kështu të bëhet rezistente ndaj vaksinave?

Speciet e reja, të quajtura B.1.1.7, kanë shkaktuar kaq shumë panik për shkak të një numri faktorësh. E para është që duket se po përhapet më shpejt pasi ka filluar të dominojë speciet e zakonshme në disa pjesë të Mbretërisë së Bashkuar. E dyta është se specia e re ka më shumë mutacione sesa pritej, dhe disa prej tyre janë të vendosura në vende të rëndësishme të virusit. Së treti, testet laboratorike kanë treguar se disa nga këto mutacione rrisin aftësinë e virusit për të infektuar qelizat dhe për të shmangur efektet e sistemit imunitar.

Megjithëse dihet që çdo virus ndryshon, me virusin SARS-KOV-2 që bën rreth dy mutacione në muaj, problemi është që virusi përhapet me shpejtësi dhe shumëzohet në miliarda qeliza nga miliona njerëz, edhe nëse “hidhet” mbi kafshë. me kalimin e kohës mund të ndodhin disa ndryshime që do të jenë të dobishme për virusin.

Për shembull, mund të zhvillohet një aftësi shtesë e virusit për të hyrë më lehtë në qeliza dhe për të shmangur një përgjigje nga sistemi imunitar i strehuesit. Mund të ndodhë gjithashtu që virusi të fillojë të shkaktojë një formë më të rëndë të sëmundjes. Nga ana tjetër, do të lejojë që gjithçka të shkojë në një drejtim tjetër – për t’i bërë mutacionet edhe më të dëmshme. Lloji që është më i suksesshëm do të mbizotërojë.

Eksperimentet laboratorike të kryera në Universitetin e Kembrixhit sugjerojnë se këto mutacione të reja mund të kopjojnë infektivitetin e virusit në mostrat e qelizave.

Lloji i ri u zbulua për herë të parë në shtator. Në nëntor, rreth një e katërta e rasteve në Londër tashmë i përkisnin variantit të ri dhe në mes të dhjetorit, sa dy të tretat. Kjo mund të nënkuptojë që ajo përhapet më shpejt dhe gradualisht zëvendëson variante të tjera sepse është më ngjitëse.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Paralajmërojnë ekspertët: Lloji i ri i koronavirusit B.1.1.7 mund të përhapet 70 për qind më shpejt

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *