A ekziston rreziku i transmetimit të lartë të llojit të ri të covid-19 tek fëmijët? Ende nuk është prezent në vend

Kursi aktual i koronavirusit ka treguar se të rriturit janë më të ndjeshëm ndaj tij, por pas mutacionit, disa kërkime shkencore shkojnë në atë drejtim që virusi mund të përhapet më shumë tek fëmijët.

A ndikon koronavirusi i mutuar tek të rinjtë më shumë sesa tek të rriturit? Disa kërkime shkencore sugjerojnë që mutacioni mund të jetë më i përhapur tek fëmijët. Dr. Aspazija Sofijanova, Drejtore e Klinikës për Sëmundjet e Fëmijëve dhe Presidente e Shoqatës së Pediatërve, shpjegon për Kanal 5 se tani për tani, pamja klinike e mutacionit nuk është dramatike, megjithë virulencën e shtuar.

Deri më tani, virusi i mutuar që është më i pranishëm në Britani nuk vërehet në afërsi të Maqedonisë, por në lidhje me atë që po përhapet në vendin tonë, Dr. Sofijanova shpjegon se mund të shkaktojë probleme kardiovaskulare tek fëmijët për shkak të antitrupave të lartë në gjak.

Sipas shkencëtarëve britanikë, fëmijët kanë më shumë të ngjarë të infektohen me koronavirusin e mutuar sesa paraardhësit e tij dhe nuk ka asnjë provë që forma e re është më vdekjeprurëse.

Mutacioni nga Britania nuk është regjistruar ende zyrtarisht në Shtetet e Bashkuara, por ka një numër në rritje të fëmijëve të infektuar, kështu që në periudhën midis 3 dhe 17 të këtij muaji, ai u hodh me 25%. Sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë, më shumë se 182,000 raste janë raportuar tek fëmijët në vetëm një javë.

Sipas OBSH, përveç në Britani, mutacioni i virusit është konfirmuar në Hollandë, Danimarkë dhe Austri.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

40 thoughts on “A ekziston rreziku i transmetimit të lartë të llojit të ri të covid-19 tek fëmijët? Ende nuk është prezent në vend

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *