Edhe pse Maqedonia ka vdekshmërinë më të lartë në rajon, Filipçe ende nuk ka publikuar analizën e vdekshmërisë nga COVID-19

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve, një zëdhënës i qeverisë tha se shumica e pacientëve KOVID në vend që vdiqën kishin sëmundje të tjera që përkeqësuan më tej shëndetin e tyre. Sipas Arsovskit, një procesverbal i plotë është duke u mbajtur dhe një analizë e detajuar për të gjithë periudhën nga fillimi i pandemisë do të publikohet.

Rreth 90 për qind kishin të paktën një ose dy sëmundje të tjera, më së shpeshti kardiovaskulare, sëmundje të veshkave pulmonare, diabet, kancer të përparuar ose operacion të madh. Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti i Shëndetit Publik mbajnë të dhëna për moshën, seksin dhe vendndodhjen e pacientëve që vdiqën në spitale të cilët rezultuan pozitivë për KOVID, si dhe sëmundjet bashkëkohore. Për më tepër, qendrat e shëndetit publik dërgojnë raporte të njerëzve që kanë vdekur në shtëpi me të njëjtat të dhëna. Ministria e Shëndetësisë dhe ISHP kanë të dhëna të plota për vdekshmërinë e të gjithë atyre që vdiqën nga KOVID, tha zëdhënësi i qeverisë./republika.mk

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

255 thoughts on “Edhe pse Maqedonia ka vdekshmërinë më të lartë në rajon, Filipçe ende nuk ka publikuar analizën e vdekshmërisë nga COVID-19

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *