Numri rekord i vdekjeve nga koronavirusi në Gjermani

Gjermania regjistroi një numër rekord ditor të vdekjeve nga koronavirusi prej 962 vdekjeve një javë pas futjes së masave shtrënguese që detyruan mbylljen e shumicës së dyqaneve, parukerive dhe shërbimeve të tjera.

Një total prej 27,968 vdekjesh janë raportuar në vend, sipas Institutit Robert Koch për Sëmundjet Infektive (CRI).

Shkalla e mëparshme rekord e vdekshmërisë ditore ishte 952 pacientë, raportuar më 16 dhjetor, ditën kur mbyllja hyri në fuqi.

Gjermania menaxhoi pandeminë Covid-19 relativisht mirë në valën e parë të pranverës krahasuar me vendet e tjera të Evropës.

Por në muajt e fundit ka pasur një rritje të ndjeshme të numrit të rasteve dhe vdekjeve, dhe një përpjekje për të ulur numrin e njerëzve të infektuar nga mbyllja e pjesshme, në të cilën dyqanet dhe shkollat ​​mbeten të hapura, dështoi në nëntor.

Shteti i Saksonisë së Gjermanisë Lindore u godit rëndë nga vala e dytë, e cila regjistroi numrin më të lartë të vdekjeve për frymë gjatë pandemisë, me rreth 57 vdekje për 100,000 banorë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

151 thoughts on “Numri rekord i vdekjeve nga koronavirusi në Gjermani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *