Pse ndodhin mutacionet te viruset dhe çfarë do të thotë kjo për njerëzit?

Viruset janë rreth nesh me mijëra vjet; për sa kohë që njerëzit kanë ecur në Tokë, ne kemi mësuar të jetojmë me ta (dhe ata me ne). Dhe ashtu si njerëzit përshtaten me momentin dhe mjedisin, ashtu edhe viruset përshtaten ose shndërrohen.

Dhe kjo është plotësisht normale dhe e natyrshme.

Mutacionet lejojnë që virusi të mbijetojë më lehtë dhe të gjejë një host të ri, por rrallë ato kanë një ndikim të rëndësishëm në aftësitë e vetë virusit.

lg.php.gif

lg.php.gif

Por ndonjëherë ndodh një mutacion që ndryshon ndjeshëm mënyrën e sjelljes ose mbijetesës së virusit.

Nëse përmbushen të gjitha supozimet epidemiologjike, një virus që ka një mutacion që e ndihmon atë të mbijetojë ose të shumohet mund të shpërthejë papritur,” shpjegoi për BBC dr. Lucy van Dorp nga University College London.

Shkencëtarët kanë më shumë frikë nga mutacionet e tilla në rastin e virusit SARS-CoV-2, domethënë koronavirusit të ri të quajtur gjerësisht. Një variant që u zbulua në Britaninë e Madhe, dhe që po përhapet jashtëzakonisht shpejt, mund të ketë mutacione më të forta në të.

lg.php.gif

Një nga mutacionet që shkencëtarët nuk duan të ndodhë, është ai në gjen që kodifikon proteinën kulmore, të cilën virusi përdor për të hyrë në qelizat njerëzore.

Varianti “britanik” aktualisht ka 14 mutacione që mund të ndikojnë në ndryshimet në aminoacidet e virusit dhe tre pjesë të kodit që mungojnë. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, janë këto mutacione që ndikojnë në shpejtësinë e përhapjes së virusit.

Një nga mutacionet (N501Y) tashmë është gjetur në vendet e tjera, por jo në të njëjtin kombinim dhe numër mutacionesh, gjë që mund të tregojë se mutacioni ka ndodhur në disa raste.

lg.php.gifMutacioni i dytë në proteinën e pikut (P681H) duket se ka një rëndësi të rëndësishme biologjike. Mungesa e një pjese të gjenit është parë tashmë në epidemitë që shpërthyen në fermat e kuna-s dhe në pacientët me një sistem imunitar të dobësuar që mbanin virusin për disa muaj. Balkanweb/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

200 thoughts on “Pse ndodhin mutacionet te viruset dhe çfarë do të thotë kjo për njerëzit?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *