Drejtuesi i “Shvercerëve” dhe një këngëtar i njohur këshillojnë Zëvendës Kryeministrin Grubi

“Omer Bunjaku, udhëheqësi i” Shvercerëve “dhe Shpat Kasapi, këngëtari popullor, janë këshilltarë të Zëvendës Kryeministrit të parë dhe Ministrit të Sistemit Politik, Artan Grubi, që prej 13 nëntorit, shkruan” Prizma “.

Biografia e Bunjakut është e shkurtër, mezi 70 fjalë, gjysma e të cilave u shpenzuan duke përshkruar angazhmanin si këshilltar aktual i Grubi. Sipas “Prizma”, duke iu referuar biografisë së marrë nga Qeveria, ai është diplomuar në turizëm dhe menaxhim, është drejtor i klubit të futbollit Shkupi, dhe përveç maqedonishtes dhe shqipes, ai gjithashtu flet anglisht dhe turqisht.

Një kërkim në internet për Omer Bunyaku zbulon shumë më tepër.

“Sidomos në mesin e shqiptarëve, Bunjaku njihet si udhëheqësi i tifoz grupit ‘Shvercerëve’, i njëjti grup themeluesi i të cilit ishte Grubi. Ai ka një rekord ‘të lëngshëm’ të policisë dhe probleme me ligjin e vitit 2011. Këshilltari aktual i Grubi gjithashtu mori pjesë në luftën e Calais 2011 për ndërtimin e kishës-muze. Jo vetëm që mori pjesë, por Zëvendës Ministri i atëhershëm i Policisë, Xhevad Buchi, e liroi përkohësisht kur nxori prangat para kamerave të televizionit. Emri i tij u gjet më vonë në vendimin e rreth 50 personave të dënuar për këto incidente, të cilat shqetësuan publikun dhe prishën marrëdhëniet ndëretnike për një kohë të gjatë një dekadë më parë. “Pas shpalljes së vendimit për të dënuarit, Grubi dhe kreu i partisë, Ali Ahmeti, gjithashtu reaguan publikisht me dënim.” shkruan “Prizma” dhe shton se ai u dënua më tej me burg për një incident në një lokal në Pazarin e vjetër të Shkupit.
Këngëtari popullor Shpat Kasapi gjithashtu kohët e fundit hyri në zyrën e Grubit. Ai është djali i ish-deputetja nga LSDM, Gjumlsere Kasapi dhe është këshilltar i Zëvendës Kryeministrit për Kulturë dhe Shoqëri.

“Në biografinë e paraqitur, është shkruar se ai” ka marrë pjesë në disa ngjarje në lidhje me promovimin e kulturës në Republikën e Maqedonisë Veriore, por edhe në rajon “, megjithëse nuk është shkruar se për cilat ngjarje bëhet fjalë. Ai përveç maqedonishtes dhe shqipes, flet edhe anglisht dhe turqisht. Por, edhe pse biografia që na është dorëzuar nuk është aq e gjerë, biografia që ai ka në Wikipedia është shumë më e gjerë, ku ai shkruan se karrierën e tij muzikore e filloi që në moshë të vogël, mori pjesë në shumë festivale muzikore dhe fitoi çmime. “Përveç Maqedonisë, ai gjithashtu interpretoi në Shqipëri.” shkruan Prizma.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *