Nuhiu: BDI do të mbështesë çdo iniciativë që është në interes të shqiptarëve

Zëvendësministri i Drejtësisë nga radhët e BDI-së, Agim Nuhiu, tha në emisionin “Rruga drejt” në Alsat se ai dhe partia e tij do të mbështesin çdo iniciativë që vjen nga opozita, por edhe nga sektori joqeveritar që është në interes të qytetarëve. Sidoqoftë, në lidhje me ndryshimet e propozuara në ligjin për shtetësinë të propozuara nga opozita shqiptare, Nuhiu kujton se ky ligj ka pësuar ndryshime në të kaluarën, sipas tij, falë angazhimit të BDI-së. Ai përmendi me këtë rast se 13.312 shqiptarë kanë shtetësi, falë angazhimit të BDI-së dhe ministrave të saj në departamentin e drejtësisë.

“Ne do të mbështesim çdo iniciativë jo vetëm nga opozita shqiptare, por gjithashtu nëse vjen nga shoqëria civile ose grupet e interesit, nëse kemi të bëjmë me përmbushjen e interesave të qytetarëve shqiptarë dhe qytetarëve të tjerë në vendin tonë.” Edhe këtu nuk kemi dilema, pavarësisht nga numri i qytetarëve që nuk kanë shtetësi të vendit, edhe nëse një shqiptari privohet nga e drejta për të marrë shtetësinë, BDI nuk i mbështet ata, por do të jetë partner krah për krah deri në realizimin e tyre. Sidoqoftë, do të doja të sqaroja mendimin se ndryshimet e paraqitura nga z. Lidhur me mungesën e një baze ligjore për marrjen e shtetësisë bazuar në parimin e trashëgimisë shtetërore nga republikat e ish Jugosllavisë, Haziri duhet të sqarojë se ky projektligj nuk është i ri, ka 13,312 shqiptarë të cilëve u është dhënë shtetësia falë kornizës ligjore ndryshoni BDI ”, tha Agim Nuhiu.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

9 thoughts on “Nuhiu: BDI do të mbështesë çdo iniciativë që është në interes të shqiptarëve

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *