Provokim i ri nga Bullgaria, Karakaçanov: Edhe Jezusi është gjithashtu maqedonas

Ministri i Jashtëm Bujar Osmani ka vendosur marrëdhëniet e mira fqinjësore si përparësinë e parë në mandatin e tij. Megjithëse, nga këndvështrimi i sotëm, sjellja e Bullgarisë fqinje, kjo ambicie duket utopike dhe e paarritshme, Ministri i Jashtëm është i bindur se jo gjithçka është aq e zezë. Ai pret që bisedimet me Bullgarinë të vazhdojnë derisa të arrihet një zgjidhje kompromisi. “Qëllimi është të kalojmë shkallët e fqinjësisë së mirë dhe të hapim mundësitë për miqësi të thellë dhe afatgjatë me të gjithë fqinjët tanë,” tha Osmani, duke raportuar mbi punën e tij përpara Komisionit të Punëve të Jashtme të Parlamentit.

Vija e kuqe

Kjo temë, sipas tij, nuk është e mbyllur, dhe ndoshta do të diskutohet në të ardhmen, por ajo që është e rëndësishme tani është se çështjet e pazgjidhura me Bullgarinë drejtpërdrejt shkaktuan dështimin e Këshillit të BE për të përcaktuar përmbajtjen e kornizës negociuese, pasi dhe konkluzione për zgjerimin e Ballkanit Perëndimor.

“Nuk është rastësi që vizita ime e parë zyrtare ishte në Sofje, dhe që nga ajo kohë komunikimi midis dy vendeve është intensifikuar vazhdimisht në disa nivele. “Dokumente të shumta u shkëmbyen si një mundësi krijuese për të gjetur një kompromis që do të rivendoste besimin në proces, pa shkaktuar shtrembërim të atributeve të identitetit të popullit maqedonas, gjuhës maqedonase,” tha Osmani. Jo vetëm që ata kurrë nuk e kanë kaluar këtë vijë të kuqe, por Osmani pretendon, nën përgjegjësinë e plotë, se ata kurrë nuk kanë negociuar për këto çështje.

Fokusi aktualisht është Bullgaria. “Ende mbetet opsioni më i mirë për të intensifikuar zbatimin e Marrëveshjes së Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit dhe për të rivendosur besimin e Bullgarisë në efikasitetin dhe zbatimin e saj,” tha Osmani. Përkundër sfidave aktuale në marrëdhëniet dypalëshe, fokusi i bashkëpunimit në periudhën e ardhshme do të jetë vazhdimi i konsultimeve politike midis dy ministrive, vizitat e shpeshta zyrtare dhe takimet në nivelin më të lartë dhe më të lartë.

Osmani vlerësoi presidencën gjermane, duke thënë se ai kishte “luftuar deri në minutën e fundit për të krijuar një kornizë negociuese dhe për të mbajtur Konferencën e parë Ndërqeveritare me Maqedoninë e Veriut”. DW/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

22 thoughts on “Provokim i ri nga Bullgaria, Karakaçanov: Edhe Jezusi është gjithashtu maqedonas

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *