Akademik Bexheti: Mos të biem nën provokimet bullgare

Akademik Abdulmenaf Bexheti beson se e gjithë qeveria dhe publiku Bullgar janë duke pritur për zgjedhjet në vend në Prill, pas së cilës do të merren parasysh negociatat me Maqedoninë e Veriut

“Kryeministri Bullgar e ka konfirmuar atë. Ai tha se shpresonte që problemi të zgjidhej vitin e ardhshëm. Dallimi është se ka zgjedhje në Prill. Ne do të silleshim në mënyrë të ngjashme nëse do të kishim një agjendë të tillë politike para nesh. Problemet ekzistojnë, por nuk janë të pakapërcyeshme. A mendoni se identiteti maqedonas përcaktohet nga bullgarët? Identitetin e përcaktojmë vetë. Nëse ndiheni ashtu si ndiheni, nëse keni një gjuhë të kodifikuar të regjistruar, ku duhet të jetë në qendër të botës në KB, atëherë çka nëse një Karakachanov del me deklarata të tilla dhe provokon. “Pse duhet të biem në provokimet e tij,” i tha ai emisionit Trilling transmeton lokalno.mk/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

20 thoughts on “Akademik Bexheti: Mos të biem nën provokimet bullgare

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *