Kreu i DPMNE-së, Mickovski nuk do të mbëshet regjistrimin siç po planifikon shumica dhe KM Zaev

Lideri i VMRO-DPMNE njoftoi ndryshime në ligjin e regjistrimit, por theksoi se nuk është e mundur që opozita të bllokojë miratimin e tij, sepse ajo ka një flamur Evropian
VMRO-DPMNE nuk do ta mbështesë regjistrimin siç është planifikuar nga Zoran Zaev, sepse me një regjistrim të tillë do të dalë se Maqedonia ka tre milion banorë, tha në një vizitë në Alfa lideri i VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski.

“Ne nuk do ta njohim regjistrimin ashtu siç është konceptuar. Kjo është arsyeja pse ne po japim një propozim, le të njerëzit të prokurojnë 10,000 terminale, le të numërojmë një popullsi rezidente, jo një popullsi imagjinare. “Dhe të dimë saktësisht se sa njerëz kemi.” shpjegoi Mickoski.
Ai njoftoi se të gjitha propozimet VMRO-DPMNE do të përkthehet në ndryshime.

“Kjo nuk mund të ndalet me filibustering, sepse ajo ka një flamur evropian. Ne duhet t’i tregojmë publikut se çfarë mund dhe çfarë nuk mund të bëjmë. Ne duam që të jetë një operacion i vërtetë statistikor dhe nuk ka nevojë për dy nënshkrime. “Këtu, le të kalojmë nëpër terminale” gjurmë gishtash “, dmth. Njësi ku do të lexohet gjurma e gishtit.”

Mickoski theksoi, duke aluduar në faktin se ligji mbi regjistrimin është klasifikuar si pjesë e direktivave evropiane, për shkak të së cilës debati i ndryshimit mbi të është i kufizuar.
Mazhoranca qeverisëse votoi për nevojën e një regjistrimi vitin e ardhshëm, opozita nuk mori pjesë në seancë

Duke theksuar se opozita nuk do ta njohë regjistrimin siç është konceptuar, Mickoski tha se qeveria e ardhshme e VMRO-DPMNE do të kryejë një regjistrim të besueshëm, i cili do të jetë një operacion i vërtetë statistikor, dhe jo në fund të fundit për të dhënë një përgjigje politike.

“Deri më sot, metodologjia e regjistrimit nuk është prezantuar publikisht. “Unë e di që ka, por pse nuk i jepet ajo metodologji opozitës para se të hyjë në” Gazetën Zyrtare “, në mënyrë që opozita të deklarohet?” tha Mickoski. 360 stepeni/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *