LSM: Punëdhënësit ka afat edhe një javë për të paguar punëtorëve K-15, në të kundërtën dënim me burg

Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (LSM) u kujton pronarëve zë kompanive private se u mbetet vetëm shtatë ditë për t’u paguar punëtorëve K-15, përndryshe ata do të gjobiten, por ata gjithashtu mund të dënohen edhe me burgim.

“Ne u kujtojmë punëdhënësve se ata kanë vetëm 7 ditë deri në fund të vitit për të paguar pagën e pushimeve për punonjësit e sektorit privat, të cilat do të pasohen me gjoba dhe burgim!”, thonë nga LSM.

E drejta e pagesës së K-15 është deri në të paktën 40 përqind të pagës bazë, pra të paktën 10.962 denarë.

“Ju kujtojmë se Marrëveshja e Përgjithshme Kolektive sipas nenit 2, zbatohet drejtpërdrejt dhe është e detyrueshme për punëdhënësit dhe të punësuarit në sektorin privat dhe sipas tij nuk ka përjashtime, përkatësisht Marrëveshja e Përgjithshme Kolektive është e detyrueshme për të gjitha subjektet në sektorin privat. Ne ju kujtojmë se punëtorët që mungojnë ose kanë munguar në punë për shkak të sëmundjes, duke përfshirë lejen për shkak të Covid-19, si dhe punëtorët që përdorin pushimin me pagesë, kanë të drejtë të paguajnë pagën e pushimit”, thuhet në deklaratën e LSM-së./Telegrafi/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

100 thoughts on “LSM: Punëdhënësit ka afat edhe një javë për të paguar punëtorëve K-15, në të kundërtën dënim me burg

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *