Nga seanca e 34-të e Qeverisë: Është miratuar procedura për prokurimin e automjeteve të lehta të blinduara nga SHBA; Ligji për Regjistrimin dhe Ligji për Agjencinë marrin flamur Evropian në Kuvend

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut në seancën e sotme të 34-të, shqyrtoi dhe miratoi Informacionin me një propozim për të vazhduar prokurimin e automjeteve të blinduara të lehta me rrota për nevojat e Ushtrisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut duke përfunduar një ndryshim / aneks të Marrëveshjes ndërmjet Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut me Qeverinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe vendosi të vazhdojë me zbatimin e kësaj marrëveshje duke pranuar Letrën e Ofertës dhe duke pranuar ofertën e 21 Dhjetorit 2020.

Qeveria autorizoi Sekretarin Shtetëror të Ministrisë së Mbrojtjes në emër të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë Veriore, pasi informoi Komisionin për Mbrojtje dhe Siguri në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë Veriore, të nënshkruajë ndryshimin / aneksin MK-B-UCC (A1) të 21 dhjetorit 2020 mbi kontratën për prokurimin e automjeteve të blinduara të lehta me rrota për nevojat e Ushtrisë së Republikës së Maqedonisë Veriore me Qeverinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, e cila do të konsiderohet se marrëveshja ndërqeveritare për ndryshimin / aneksin e kontratës së prokurimit LOV është dhënë dhe përfunduar.

Me këtë vendim, Ministria e Mbrojtjes është e detyruar menjëherë pas nënshkrimit të ndryshimit / aneksit të marrëveshjes, të bëjë pagesën e fondeve të dakorduara nga Buxheti i Ministrisë së Mbrojtjes për vitin 2020 në vlerë prej 762,000,000 denarë Qeverisë së Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Përfundimet për nevojën e përfundimit të një aneksi të marrëveshjes me Qeverinë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës për prokurimin e automjeteve të blinduara të lehta për nevojat e Ushtrisë së Republikës së Maqedonisë Veriore do të paraqiten si Informacion për raportim në Komisionin për Mbrojtje dhe Siguri në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë Veriore.

Në seancën e sotme, Qeveria, për shkak të interesit të veçantë publik, vendosi Projektligjin për Regjistrimin e Popullsisë, Familjeve dhe Banesave në Republikën e Maqedonisë Veriore për vitin 2021, dhe Projektligjin për Agjencinë e Inteligjencës në Parlament që do të miratohet nga një procedurë e parashikuar për Flamuri evropian.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Nga seanca e 34-të e Qeverisë: Është miratuar procedura për prokurimin e automjeteve të lehta të blinduara nga SHBA; Ligji për Regjistrimin dhe Ligji për Agjencinë marrin flamur Evropian në Kuvend

  • 11/15/2021 at 16:30
    Permalink

    440897 2580I used to be recommended this internet internet site by my cousin. Im no longer confident whether this put up is written by way of him as nobody else know such exact approximately my issue. Youre amazing! Thank you! 593909

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *