Sa vaksina deri tani janë licencuar për përdorim dhe cilat janë në fazë hulumtuese

Për momentin në botë ekzistojnë 200 vaksina kundër koronavirusit, pesëdhjetë prej të cilave janë në prova klinike. Por deri më tani vetëm disa janë aprovuar nga agjencitë e drogës në të gjithë vendin dhe më gjerë.

Vaksina Pfizer-Bayontech aktualisht është më e listuara, e regjistruar në SHBA, BE, MB, Kanada, Lindjen e Mesme, Amerikën e Jugut, Zvicër. Vaksina Moderna është regjistruar në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada dhe pritet të miratohet në BE në Janar. Vaksinat kineze SINVAK dhe CANSINO janë aprovuar në Kinë dhe në SINFARM në Bahrein dhe Arabinë Saudite, Sputnik rus është licencuar në Bjellorusi, Argjentinë dhe Rusi.

Pfizer / BAYONTEC i aprovuar gjenetikisht në SH.B.A., BE, MB, Zvicër, Izrael, Jordan, Arabi Saudite, Kanada, Meksikë, Argjentinë, Kuvajt, Serbi, Singapor ….

MODERN i aprovuar në SH.B.A. dhe CANADA gjenetike;

SINFARM, KINA miratoi në Kinë, Bahrein, Arabinë Saudite me virus joaktiv;

SINOVAK, KINA aprovuar në Kinë me virus joaktiv;

GAMALEI RUSSIA-SPUTNIK Adenovirus / Vektor, miratuar në Rusi, Bjellorusi, Argjentinë;

KANSINO, KINA aprovuar në Kinë, Adenovirus / Vektor.

Vaksinat e AstraZenka’s Oxford, Johnson & Johnson & Novavax, vaksina indiane e Barat Biotek janë në proces licencimi.

Kompanitë koreane, turke, franceze dhe belge, australiane dhe hollandeze gjithashtu shpresojnë të hyjnë në tregun e vaksinave dhe ende po testojnë vaksinat e tyre, disa më shumë dhe disa më pak me sukses. Edhe shtëpitë e mëdha në procesin klinik duhej të bënin pauzë dhe madje të braktisnin kërkimin për shkak të efekteve anësore të padëshiruara tek të anketuarit. AstraZeneka kishte një problem për shkak të një sëmundjeje të pashpjegueshme në disa prej të anketuarve, e njëjta gjë ndodhi me Johnson dhe Johnson, Sinovakin kinez, por edhe me të tjerët. Agjencitë e drogës në SHBA dhe BE thonë se vetëm vaksinat e sigurta do të kalojnë filtrat e tyre. Sidoqoftë, koha është një faktor kryesor për të gjithë prodhuesit, 10 miliardë vaksina janë porositur tashmë, më shumë se gjysma e tyre për vendet e pasura, ose vetëm 14 përqind e popullsisë së botës. Source: sitelmk/

mkalb/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *