Bullgaria mori vaksinë për vetëm 5,000 njerëz, a mund t’i japë edhe Maqedonisë!?

Gjatë takimit midis Kryeministrit të Bullgarisë Bojko Borisov dhe Ministrit të Shëndetësisë Venko Filipçe, u premtua se Bullgaria do t’i japë një pjesë të vaksinave Maqedonisë njofton portali akcent.

Sidoqoftë, pyetja është nëse Bullgaria do të jetë vërtet në gjendje të përmbushë premtimin e saj, pasi që dërgesa e parë e vaksinave është vetëm 9,750 doza. Ata do të jenë të mjaftueshëm për të vaksinuar pothuajse 5,000 njerëz, pasi jepen dy doza në intervale 21-ditore.

Ministri i Shëndetësisë, Kostadin Angelov, njoftoi se nesër ai do të jetë bullgari i parë që vaksinohet. Faza e parë e vaksinimit është planifikuar për personelin e linjës së parë mjekësore dhe numri i aplikantëve po rritet. Qëllimi është të vaksinohen 70 përqind e popullsisë. Qëllimi i qeverisë është të vaksinojë 70% të Bullgarëve.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

7 thoughts on “Bullgaria mori vaksinë për vetëm 5,000 njerëz, a mund t’i japë edhe Maqedonisë!?

 • 08/30/2021 at 23:46
  Permalink

  Marvelous, what a blog it is! This web site presents valuable
  facts to us, keep it up.

  Reply
 • 05/14/2021 at 10:26
  Permalink

  Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; many of us have developed some nice practices and we are looking to exchange methods with other folks, be sure to shoot me an email if interested.

  Reply
 • 03/24/2021 at 20:31
  Permalink

  me encantei com este site. Pra saber mais detalhes acesse o site e descubra mais. Todas as informações contidas são conteúdos relevantes e diferentes. Tudo que você precisa saber está ta lá.

  Reply
 • 03/20/2021 at 19:02
  Permalink

  Admiring the dedication you put into your site and detailed information you present. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Great read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

  Reply
 • 03/05/2021 at 04:50
  Permalink

  Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since I saved
  as a favorite it. Money and freedom is the greatest way
  to change, may you be rich and continue to help others.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *