Filipçe në “Perspektivat 2021”: Unë besoj se ndërtimi i qendrës së re klinike do të fillojë vitin e ardhshëm, dhe për 4 vjet do të kemi krahun e ri

“Padyshim, lufta kundër koronavirusit do të vazhdojë vitin e ardhshëm, pavarësisht nga fakti se tani epidemia disi po ulet dhe kemi më pak pacientë në spitale, më shumë data të provave. “Nuk do të thotë që do të relaksohemi, kjo luftë kundër virusit na ka mësuar deri më tani se virusi është shumë i paparashikueshëm dhe ne duhet të jemi të gatshëm”, tha Ministri i Shëndetësisë, Dr. Venko Filipce, për Konferencën “Perspektivat 2021” të organizuar nga CIVILE

Ai shpjegoi se pacientët kanë nevojë për trajtim intensiv dhe për të forcuar institucionet shëndetësore për një trajtim të tillë është me të vërtetë më komplekse.

“Projekti i vendosjes së spitaleve modulare si qendra kovide, i cili u vonua nga qeveria teknike, më në fund do të përfundojë, por ato qendra mund të vazhdojnë të përdoren për të trajtuar pacientë të tjerë,” tha Philip.

Ministri theksoi se investimi në të ardhurat e punëtorëve shëndetësorë do të vazhdojë, përmes shpërblimeve dhe rritjes së pagave dhe theksoi se për atë qëllim ne po punojmë së bashku me sindikatat dhe shoqatat e mjekëve.

“Pas një periudhe të gjatë, spitalet në Strugë, spitali St. Erasmus në Ohër dhe Qendra e Urgjencës në Tetovë. “Për herë të parë, Strumica, Prilep, Gostivar dhe Ohri do të marrin rezonancë magnetike. Për herë të parë, ata do të marrin tomografi kompjuterike: Kavadarci, Gjevgjeli, Kërçovë. Me këtë, pacientët që u desh të udhëtonin në Shkup për shërbime radiologjike janë tani afër.” Filipce

Ai pret të marrë ndihmë kineze nga 60 ambulanca, e cila ishte dashur të mbërrinte këtë vit, por për shkak të kojotës kriza u shty për në 2021.

Filipce është optimist se ndërtimi i qendrës së re klinike do të fillojë vitin e ardhshëm

“Po punohet intensivisht në Qendrën e re Klinike, besoj se ndërtimi me të vërtetë do të fillojë vitin e ardhshëm. “Unë besoj se në një periudhë prej 4 vjetësh ne tashmë do të kemi krahun e ri dhe në atë mënyrë qytetarët më në fund do të kenë një zgjidhje të përhershme që do të shërbejë në dekadat e ardhshme për të marrë kujdes shëndetësor në mënyrë adekuate me cilësi të lartë,” tha Filipce.

Lidhur me kanabisin mjekësor, Ministri i Shëndetësisë theksoi se lista e diagnozave do të rritet, sepse gjithnjë e më shumë ka prova që ndihmon sidomos në fushën e neuronikës. numri i llojeve të specialistëve që do të jenë në gjendje të përshkruajnë kanabis për përdorim gjithashtu do të rritet.

“Ne do të hapim një debat të gjerë në shoqëri për të ndjekur shembullin e shumë vendeve të përparuara që do të dekriminalizojnë, dekriminalizojnë kanabisin, për të parë se cila është politika e duhur për të përfituar pacientët dhe të gjithë aktorët e tjerë të interesuar, sepse është një fushë që “Kjo mund të nënkuptojë një zhvillim të madh të ekonomisë,” tha Ministri Filipce.
Fjala e Ministrit të Shëndetësisë, Dr. Venko Filipce, mbi Konferencën “Perspektivat 2021”, e cila është një ngjarje e rregullt vjetore e CIVIL. Në konferencë morën pjesë 20 folës nga një sërë fushash sociale, akademike dhe qeveritare./frontline.mk

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Filipçe në “Perspektivat 2021”: Unë besoj se ndërtimi i qendrës së re klinike do të fillojë vitin e ardhshëm, dhe për 4 vjet do të kemi krahun e ri

  • 10/01/2021 at 12:57
    Permalink

    151664 195320Oh my goodness! a wonderful post dude. Thanks Nevertheless My business is experiencing problem with ur rss . Dont know why Not able to sign up for it. Possibly there is any person obtaining identical rss difficulty? Anyone who knows kindly respond. Thnkx 693922

    Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *