Hungaria dhe Sllovakia fillojnë vaksinimet COVID-19 më herët se plani i BE-së

Hungaria dhe Sllovakia filluan fushatën e tyre të vaksinimit COVID-19 të Shtunën, një ditë më parë sesa planifikimi i koordinuar i Komisionit Evropian në të gjitha vendet anëtare shkruan euronews.

Shtetet anëtare të BE morën secila një dërgesë të parë me pak më pak se 10,000 doza të vaksinës Pfizer / BioNtech të Shtunën, por vaksinimi nuk supozohej të fillonte nëpër 27 vendet e bllokut deri të Dielën.

Por Ministri i Hungarisë për Burimet Njerëzore, Miklos Kasler, tha në një deklaratë se vaksinat ishin dorëzuar në Qendrën Spitalore Jug-Pest në Budapest dhe se punonjësit e kujdesit shëndetësor kishin filluar të merrnin goditjen.

“Sot, ne kemi bërë një hap të rëndësishëm në frenimin e epidemisë,” shtoi ai.

Ministria e Shëndetësisë e Sllovakisë tha në një postim në Facebook të Shtunën pasdite se “vaksinimi do të fillojë në spitalin e fakultetit në Nitra sot”.

Uncleshtë e paqartë pse të dy vendet lindore filluan fushatën e tyre të vaksinimit një ditë më herët sesa ishte planifikuar përhapja e koordinuar e Komisionit Evropian.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

548 thoughts on “Hungaria dhe Sllovakia fillojnë vaksinimet COVID-19 më herët se plani i BE-së

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *