Kina do të bëhet ekonomia më e madhe në botë në 2028

Kina do të kapërcejë Shtetet e Bashkuara në 2028 dhe do të bëhet ekonomia më e madhe në botë, pesë vjet më herët sesa mendohej më parë, sipas një think tank britanik.

“Për disa kohë tani, tema kryesore e ekonomisë botërore ka qenë lufta për epërsi ekonomike midis Shteteve të Bashkuara dhe Kinës,” tha Qendra për Kërkime Ekonomike dhe të Biznesit (CEBR) në raportin e saj vjetor të lëshuar sot.

“Pandemia Covid-19 dhe rënia pasuese ekonomike në atë rivalitet kanë luajtur në favor të Kinës,” tha raporti.

CEBR argumenton se “menaxhimi i suksesshëm i pandemisë” së Kinës, i cili filloi një karantinë pothuajse të plotë në fillim dhe goditjet në perspektivat e rritjes ekonomike afatgjatë të Perëndimit kanë çuar në një përmirësim të pozicionit ekonomik të Kinës.

Vendi aziatik duhet të arrijë një rritje mesatare vjetore prej 5.7 përqind në periudhën nga 2021 deri në 2025, dhe 4.5 përqind në periudhën nga 2026 deri në 2030.

Megjithëse Shtetet e Bashkuara pritet të kenë një rimëkëmbje të fortë ekonomike në 2021, rritja do të ngadalësohet në 1.9 përqind nga 2022 në 2024 dhe më pas në 1.6 përqind.

Japonia do të mbetet ekonomia e tretë më e madhe në botë, sipas CEBR, deri në fillim të vitit 2030 kur do të kapërcejë Indinë, e cila do të kapërcejë Gjermaninë nga vendi i katërt në të pestin.

Mbretëria e Bashkuar, sot ekonomia e pestë më e madhe në botë, do të bëhet e gjashta në 2024. Por pavarësisht tronditjeve që priten në 2021 për shkak të largimit nga tregu i vetëm i BE, GDP e Britanisë deri në 2035 parashikohet të jetë 23 përqind më e lartë se ajo e Francës, falë të ekonomisë dixhitale britanike. mkd/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

35 thoughts on “Kina do të bëhet ekonomia më e madhe në botë në 2028

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *