Myslimanët në Bosnjë nuk lejohen të përdorin vaksina që përmbajnë përbërës të mishit të derrit

Komuniteti fetar islamik i Bosnjë dhe Hercegovinës u ka thënë anëtarëve të saj të mos përdorin vaksina të koronavirusit që përmbajnë përbërës të mishit të derrit.

Xhelatina e derrit përdoret si stabilizues gjatë transportimit dhe ruajtjes së vaksinave. Besimtarët myslimanë, nga rruga, janë rreptësisht të ndaluar të konsumojnë mish derri dhe produkte të kësaj kafshe.

“Myslimanët janë të detyruar të zgjedhin vaksinat që nuk përmbajnë atë përbërës (xhelatinë derri), por janë efektive në trajtimin e koronavirusit,” tha zyra e kreut të Komunitetit Islam në BiH, sipas portalit Klix transmeton netpress.

“Nëse nuk ka zgjidhje tjetër, fjala e fundit mbi të duhet të jepet nga profesioni, farmacia dhe ligji i Sheriatit,” shtoi deklarata.

Sidoqoftë, Komuniteti Islamik do të marrë qëndrimin e fundit në lidhje me këtë pasi të informohet për rezultatet e testeve laboratorike.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

2 thoughts on “Myslimanët në Bosnjë nuk lejohen të përdorin vaksina që përmbajnë përbërës të mishit të derrit

 • 11/05/2021 at 07:41
  Permalink

  242392 760376Hi. Cool post. There is actually a dilemma with the web site in firefox, and you may want to test this The browser will be the marketplace leader and a huge portion of folks will miss your exceptional writing due to this difficulty. 608439

  Reply
 • 10/16/2021 at 11:54
  Permalink

  846166 396504hey there i stumbled upon your site looking around the web. I wanted to say I enjoy the appear of things about here. Keep it up will save for positive. 157923

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *