Sekretari gjeneral i ASH-së: Bujar Osmani, dora e zgjatur apo bishti i zënë?

Qeveritë Zaev I dhe Zaev II, plot 21 herë kanë refuzuar sanksionet ndaj Rusisë.

Ky është një trend shumë shqetësues! Në njërën anë kemi Shqipërinë dhe Malin e Zi, plotësisht të rreshtuar me BE. Ndërsa, në anën tjetër kemi Maqedoninë e Veriut të Zoran Zaevit dhe Serbinë e Vuçiçit, që refuzojnë sanksionet evropiane kundër Rusisë.
Por, ajo që në këtë rast na shqetëson edhe më shumë, është fakti se Ministria e Jashtme udhëhiqet nga një shqiptar, i cili po na vë në anën e Vuçiçit, Dodikut dhe të Putinit.
Bujar Osmani, i cili akuzon të tjerët se janë dora e zgajtur e Kremlinit, në fakt me sukses po zbaton politikën e jashtme pro-ruse të Dimitrovit, që kur e ka marrë detyrën.
Qytetarët meritojnë të dinë se si një qeveri që deklaron veten pro-Evropiane dhe një Ministër që pretendon se dielli i tij lind në Perëndim, nuk i përmbush detyrimet e një vendi kandidat për në BE, por preferon të rreshtohet me Rusinë?
A është kjo për shkak se qeveria po mbron pasuritë e njerëzve të Putinit dhe lirinë e tyre të lëvizjes? Apo është për të mbrojtur interesat ekonomike ruse në Maqedoninë e Veriut?
Koalicioni Aleanca për Shqiptarët dhe Alternativa, kërkon nga Bujar Osmani të përgjigjet në këto pyetje para qytetarëve dhe të harmonizojë menjëherë politikën e jashtme të vendit me atë të BE-së, për të gjitha çështjet ku kërkohet një gjë e tillë.
BE nuk është lavatriçe për politikanë të korruptuar që mbështesin Putinin dhe agresionin Rus, ndërsa kërkojnë integrim në BE.
Maqedonia e Veriut duhet të sillet si një vend kandidat, e jo si të ishte ndonjë republik ish-sovjetike, sepse këtë gjë e presin qytetarët tanë dhe e imponojnë edhe detyrimet tona ligjore ndaj BE-së.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

7 thoughts on “Sekretari gjeneral i ASH-së: Bujar Osmani, dora e zgjatur apo bishti i zënë?

 • 11/13/2021 at 02:58
  Permalink

  905709 435250Aw, this was a extremely nice post. In concept I wish to put in writing like this moreover ?taking time and precise effort to make an exceptional write-up?but what can I say?I procrastinate alot and surely not appear to get 1 thing done. 569298

  Reply
 • 11/06/2021 at 05:50
  Permalink

  Excellent blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost
  on everything. Would you propose starting with a
  free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally confused ..
  Any suggestions? Appreciate it!

  Reply
 • 10/25/2021 at 21:21
  Permalink

  Good day very cool site!! Man .. Beautiful .. Superb ..

  I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally?
  I’m satisfied to find numerous useful information right here within the publish, we want
  develop extra strategies in this regard, thank you for sharing.
  . . . . .

  Reply
 • 08/02/2021 at 06:44
  Permalink

  Some genuinely great information, Gladiolus I found this. “I have hardly ever known a mathematician who was capable of reasoning.” by Plato.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *