Spanja konfirmon rastin e parë të variantit të ri të koronavirusit të gjetur në Britani

Katër raste të një varianti të koronavirusit që u shfaq kohët e fundit në Mbretërinë e Bashkuar dhe besohet të jetë veçanërisht infektive, janë konfirmuar në Madrid, ka thënë qeveria rajonale transmeton aljezeera news.

Të katër rastet, e para e zbuluar në Spanjë, përfshinin njerëz të cilët kohët e fundit mbërritën nga Britania e Madhe, tha zëvendës shefi i shëndetit të qeverisë rajonale të Madridit Antonio Zapatero një konferencë për shtyp të Shtunën.

Pacientët nuk janë të sëmurë rëndë, ne e dimë që ky lloj është më i transmetueshëm, por nuk shkakton sëmundje më të rëndë ”, tha ai. “Nuk ka nevojë për alarm”.

Ekzistojnë edhe tre raste të tjera të dyshuara të variantit të koronavirusit, por rezultatet e testeve do të jenë në dispozicion vetëm të Martën ose të Mërkurën, tha Zapatero.

Të Premten, autoritetet në Liban dhe Francë gjithashtu konfirmuan rastet e variantit të ri.

Që nga e marta, Madridi ka ndaluar të gjitha hyrjet nga Britania e Madhe përveç shtetasve spanjollë dhe banorëve.

Lajmi vjen ndërsa qeveria spanjolle pritet të marrë 4.5 milion doza të vaksinës Pfizer gjatë 12 javëve të ardhshme, të mjaftueshme për të vaksinuar rreth 2.2 milion njerëz, sipas ministrisë.

Qeveria pret të ketë midis 15 milion dhe 20 milion njerëz të popullsisë së saj prej 47 milionësh të vaksinuar kundër virusit deri në qershor.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

4 thoughts on “Spanja konfirmon rastin e parë të variantit të ri të koronavirusit të gjetur në Britani

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *