Sulmet ajrore izraelite shkaktojnë lëndime dhe dëme në Rripin e Gazës

Ushtria izraelite ka kryer sulme ajrore që synojnë pozicionet e Hamasit në Rripin e rrethuar të Gazës, duke plagosur dy persona dhe duke shkaktuar dëme, raportuan mediat palestineze transmeton aljezeera news.

Sipas agjencisë zyrtare palestineze të lajmeve Wafa, aeroplanët luftarakë izraelitë lëshuan një seri raketash të Shtunën në pjesët lindore, veriperëndimore dhe qendrore të Rripit të Gazës, duke përfshirë tokë të hapur bujqësore, duke plagosur një vajzë gjashtë vjeçare dhe një burrë në të 20-at e tij.

Sulmet shkaktuan ndërprerje të energjisë në pjesët lindore dhe shkaktuan disa dëmtime në një spital për fëmijë, një qendër për njerëzit me aftësi të kufizuara dhe shkatërruan dritaret e disa ndërtesave të banimit, sipas raporteve.

Sidoqoftë, zëdhënësi i ushtrisë izraelite Avichay Adraee tha në Twitter se sulmet goditën një vend të prodhimit të raketave dhe një post ushtarak që i përkiste Hamasit – grupi që qeveris Rripin e Gazës – duke shtuar se sulmi ishte kryer në përgjigje të zjarrit me raketa nga Gaza.

Sipas ushtrisë, një raketë u qëllua në drejtim të Izraelit nga Rripi i Gazës të Premten në mbrëmje, menjëherë pasi sirenat paralajmëruese u dëgjuan në qytetin jugor të Izraelit Ashkelon.

Mediat izraelite thanë që predha u përgjua nga sistemi i mbrojtjes ajrore anti-raketa i Iron Dome i ushtrisë.

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *