Varianti i ri COVID tashmë në shumicën e vendeve evropiane, thotë eksperti

Një ekspert në Mbretërinë e Bashkuar ka thënë se varianti i ri i koronavirusit ka të ngjarë tashmë në shumicën nëse jo në të gjitha vendet evropiane.

Neil Ferguson, Drejtori në Qendrën MRC për Analizën Globale të Sëmundjeve Infektive në Imperial College London, tha se ekspertët që marrin dhjetë raste të variantit në një vend aq të vogël si Danimarka me një normë relativisht të ulët të infeksionit “do të sugjeronte … se ky virus është futur në shumicën dërrmuese, nëse jo të gjitha vendet evropiane në kohën aktuale “.

Ferguson po fliste për variantin e ri së bashku me ekspertë të tjerë përpara Komitetit të Shkencës dhe Teknologjisë të MB.

Deri më tani, vetëm disa raste të variantit të ri, i cili u raportua për herë të parë në MB në shtator, janë regjistruar ndërkombëtarisht.

Rastet janë gjetur në Islandë, Danimarkë, Hollandë, Itali dhe Belgjikë, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Jashtë Evropës, ka pasur katër raste të konfirmuara të variantit të ri në Australi.

Por ekspertët e Mbretërisë së Bashkuar thonë se vendet e tjera kanë aftësi më të ulta sekuenciale, që do të thotë se mund të mos kenë aq gjasa për të gjetur variantin e ri te pacientët. euronews/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *