Bill Gates thotë se do të ketë pandemi tjetër

Në 2015, bashkëthemeluesi i Microsoft Bill Gates mbajti një fjlaim në TED në të cilën paralajmëroi njerëzit se një virus ishte një rrezik më i madh për njerëzimin sesa lufta bërthamore dhe tha se qeveritë duhet të përgatiten me ekipe dhe sisteme të përgjigjes pandemike.

Tani në vitin 2020, mes pandemisë Covid-19, këshillat e Gates janë të ngjashme. “Ne të gjithë duhet të shohim atë që kemi mësuar nga kjo epidemi, sepse do të ketë një tjetër epidemi,” tha Gates për CNN.

Kur u pyet se çfarë mund të bëjë më mirë për t’u përgatitur për një pandemi administrata e ardhshme e Biden, Gates theksoi nevojën për një grup global të ekspertëve të sëmundjeve infektive, më shumë testime dhe komunikim më të mirë me publikun, përcjell portali tv21.tv

“Ne kemi nevojë për një ekip ekspertësh, si 3,000 prej tyre në të gjithë botën, që punojnë në sëmundjet infektive”, tha Gates. “Kur ka një aluzion për një pandemi, ata, me aftësitë e tyre të plota, do të lëviznin dhe do të përqendroheshin në këtë”. (Një sondazh në 2018 zbuloi se kishte 9,136 mjekë të sëmundjeve infektive në Shtetet e Bashkuara.)

Përveç një ekipi më të mirë, Gates tha se “mbikëqyrja më e mirë”, si testimi i shtuar, do të lejonte që SHBA të ishin më të përgatitura.

Një përmirësim tjetër do të ishte “lejimi i CDC ose ekspertëve të japin mesazhin për publikun, duke mos pasur frikë nga lajmet e këqija, në mënyrë që t’i bëjmë njerëzit të gatshëm”, tha Gates. “Është mjaft e qartë: Herën tjetër do të jemi më të zgjuar.”

Gates ka qenë një kritik i hapur i përgjigjes së SHBA Covid-19 , duke përfshirë mbajtjen e maskave, mungesën e udhëheqjes dhe shpërndarjen e vaksinave. “Qeveria federale ka hequr dorë nga shumë gjëra gjatë pandemisë,” tha Gates gjatë një interviste me “TODAY” të NBC më 7 dhjetor.

Gates tha se ai tashmë ka folur me presidentin e zgjedhur Joe Biden rreth “udhërrëfyesit” që ai parashikon për krizat e ardhshme të shëndetit publik. “Unë mendoj se themeli ynë do të jetë pjesë e këtij dialogu për t’u siguruar që ne nuk e hedhim atë përsëri,” tha ai.

Fondacioni Bill dhe Melinda Gates ka dhuruar 1.75 miliardë dollarë për përgjigjen globale të Covid. “Për sa kohë që ne kujtojmë se sa keq ishte kjo,” tha Gates fondacioni është i gatshëm të paguajë “miliarda në vit për të shmangur triliona dollarë katastrofë”./21Media

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

One thought on “Bill Gates thotë se do të ketë pandemi tjetër

 • 09/24/2021 at 07:43
  Permalink

  I am really impressed with your writing skills as well
  as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the nice quality writing, it
  is rare to see a nice blog like this one these days.

  Reply

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *