Anketa/Garë e vdekur mes LSDM dhe DPMNE për vota, 18,6 përqind mbështetje për LSDM dhe 18,1 përqind për DPMNE

Lideri i LSDM-së dhe kryeministri Zoran Zaev ka mbështetjen prej 39.7 përqind, ndërsa rivali i tij kryesor, lideri i opozitës VMRO-DPMNE, Hristijan Mickoski, mbështetet nga 28.3 përqind e qytetarëve, sipas një sondazhi të kryer nga agjencia “M Prospect” për Telma dhe MCIC, këtë muaj, i cili, ndër të tjera, mat vlerësimin e liderëve të dy partive më të mëdha në vend. Zaev nuk ka besim në 59.4% të të anketuarve, ndërsa 70% të të anketuarve nuk e mbështesin Mickoski. Analiza e Telma dhe MCIC tregoi se ekziston mosbesimi tek Mickoski në mesin e bashkësive të tjera etnike, posaçërisht shqiptarëve, dhe ka besim të ulët te Mickoski në mesin e votuesve dhe partive të tjera të opozitës, me të cilat Mickoski dëshiron të bashkëpunojë. Pyetja, për kë do të votonit nëse do të ketë zgjedhje nesër, tregon se LSDM dhe VMRO-DPMNE janë në një “garë të vdekur” për vota, me 18,6 përqind mbështetje për LSDM dhe 18,1 përqind për VMRO-DPMNE. Sidoqoftë, ka një rritje në të Majtën, e cila u raportua nga 6.2 përqind e të anketuarve në këtë studim. Burimi: 360 stepeni/

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *