​Britania regjistron 53.135 raste të reja me COVID dhe 414 vdekje të tjera

Britania e Madhe sot regjistroi 53.135 raste të koronavirusit në një rekord të lartë ditor dhe 414 vdekje ndërsa vala e dytë e sëmundjes vazhdon të përhapet me shpejtësi në të gjithë vendin.

Shifrat e Departamentit të Shëndetësisë tregojnë se numri i infeksioneve është më i madhi i regjistruar dhe është një rritje e mprehtë 44 për qind krahasuar me të martën e kaluar kur u diagnostikuan 36.804 raste.

Por shkalla e vërtetë e krizës COVID-19 në valën e parë mbetet një mister për shkak të mungesës së testimit, që do të thotë se është e pamundur të thuash nëse kjo është dita më e keqe e Britanisë së Madhe deri më tani e pandemisë.

Shkencëtarët kryesorë vlerësojnë se deri në 100.000 njerëz janë prekur nga sëmundja çdo ditë gjatë ditëve më të errëta të pranverës.

Numri i viktimave të njoftuara shënoi një rënie prej 44 për qind krahasuar me të njëjtën kohë javën e kaluar, kur u regjistruan 691.

Kryeministri Boris Johnson sonte përgatitet të thërrasë një takim të komitetit të tij COVID për të përcaktuar se cilat zona do të ndryshojnë nivelet, mes paralajmërimeve deri në dy të tretat e Anglisë duke përfshirë pjesët e veriut dhe Midlands mund të bien në nivelin 4, transmetojnë mediat britanike./topchannel

Shpërndaje lajmin me të tjerët
0Shares
0 0 0

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *